Пандемія ковід-19 та рекомендація ВООЗ пити цинк (Zn) для зміцнення імунітету та профілактики ГРВІ, змусила багатьох звернути увагу на цей мікроелемент, без якого неможливе нормальне функціонування людського організму. Усунути нестачу цинку можна, якщо щодня з’їдати 4 устриці, 350 г крабового м’яса, 500 г відвареної яловичини, 400 г гіркого шоколаду. Тому покривати дефіцит цинку простіше та зручніше за допомогою добавок. Скільки, коли і з чим цинк приймати для кращого засвоєння, і чим корисний цинк для кишечника?

к содержанию ↑

Засвоєння цинку відбувається у верхніх відділах кишківника, але при цьому він ще й:

  • регулює проникність стінок стравоходу, шлунка та дванадцятипалої кишки;
  • необхідний для засвоєння вітаміну Е;
  • допомагає боротися із кишковими інфекціями;
  • пригнічує патогенну та підтримує здорову мікрофлору кишечника, яка на 75 % відповідає за нормальний стан імунної системи.

Крім цього, Zn, який не встиг засвоїтись у шлунку та 12-палій кишці, проходячи по середніх та нижніх відділах тонкого та товстого кишечника також приноситиме користь, а саме гальмувати запальні та пухлинні процеси.

к содержанию ↑

Як пити цинк для відновлення кишківника

Прийом цинку допомагає відновити нормальну мікрофлору кишечника, знімає напруженість подразненого кишечника, прибирає метеоризм та кашкоподібність калу.

Найкраща форма цинку для відновлення кишечника – хелат. Вкладання іона Zn в «хелатну клешню» з нейтральних молекул-ліганду робить його максимально біодоступним. При цьому для посилення лікувального ефекту слід одночасно пити хелатний цинк та карнозин. Для кишечника це поєднання дає потужне гальмування запальних процесів і натомість збільшення наповнення капілярів його слизової оболонки. Крім того, Zn посилює і без того сильні антиоксидантні властивості карнозину, що позитивно впливає на мікробіот та відновлення імунітету.

Цинк для відновлення кишківника сьогодні рекомендується пити так:

  • за 30 хвилин до обіду – 1 капсула L-карнозину + 500-1500 мг калію оротат  – (продається в аптеці);
  • під час обіду або відразу після нього – 1 капсула хелатного Zn + 1 капсула комплексу вітамінів групи В (2 і 6), С & Е + 1 капсула магнію;
  • виключити з обіднього меню рибу, морепродукти, печінку, каші, особливо гречану, бобові гарніри, соління, маслини, гриби, листову зелень, всі види капусти, тофу, молоко та молочні продукти, какао, напій із шипшини, каву, міцний чай;
  • включити в обід малосольні квашені помідори, салат-закуску з болгарського перцю та моркви.

Тривалість курсу відновлення кишківника цинком – 2-3 тижні. Починаючи з середини курсу гастроентерологи, дієтологи та спортивні лікарі радять разом Zn та препаратами, що допомагають його засвоєнню, розпочати прийом пробіотиків.

к содержанию ↑

Чому спортсменам потрібно приймати цинк?

Перерахуємо фактори, які дадуть відповідь на питання — чому спортсменам треба приймати цинк. Підгостра (безсимптомна) форма нестачі Zn неминуче розвивається у професійних атлетів, спортсменів-аматорів, які займаються фітнесом та прихильників здорового способу життя через:

  • посилене виведення Zn з депо з потом, що виділяється під час фізичних навантажень;
  • заміну дріжджових хлібобулочних виробів хлібцями та хлібом із цільнозернової пшениці, приготованих без дріжджів;
  • включення до раціону великої кількості рослинних продуктів багатих на клітковину, геміцелюлозу, фітати, а також з високим вмістом кальцію, заліза, міді, фосфору та фолієвої кислоти.

Дефіцит Zn також обов’язково виникне під час високоінтенсивних тренувань, після будь-якого емоційного стресу, зневоднення організму спортсмена під час діареї або у разі прийому тіазидних діуретиків.

к содержанию ↑

Як і коли краще приймати цинк спортсменам

Для профілактики дефіциту цинку звичайній дорослій людині достатньо вживати 10 мг. У тих, хто займається спортом або людей важкої фізичної праці, денна норма Zn збільшується:

  1. Для спортсменів-аматорів – 15–20 мг.
  2. Під час схуднення або на сушінні – 20 мг.
  3. Професійним спортсменам, марафонцям, кросфітерам – 25 мг.
  4. Бодібілдерам та атлетам силових видів спорту – 30 мг.
  5. У змагальні дні та протягом тижня після закінчення змагань – 30 мг.
  6. У разі захворювання на ГРВІ цинк приймається протягом перших 4 днів хвороби в дозі — 75–100 мг на добу.
к содержанию ↑

Скільки часу можна приймати цинк без перерви

На жаль, але тривалий прийом добавки цинку призведе до пригнічення роботи імунної системи, підвищить концентрацію в крові поганих холестеринів низької та особливо низької щільності, може спричинити проблеми з верхніми дихальними шляхами, викликати мікроцетарну анемію (зниження гемоглобіну в еритроцитах).

Графік прийому цинку необхідно вбудовувати в тренувально-змагальний план таким чином, щоб була можливість робити перерви в 7-10 днів через кожні 3-6 тижнів прийому.

к содержанию ↑

Як краще приймати цинк

Перелічимо із чим приймати цинк для кращого засвоєння. Це — магній та вітаміни А, В2 та В6, E. Щоб не порушити магній-калієвий баланс, від якого залежить ритмічність та інші показники роботи серця, потрібно пити ще й препарати калію.

Варто також пам’ятати, що цинк гірше засвоюватиметься, або не засвоюватиметься взагалі, при одночасному попаданні разом з ним у шлунок добавок або продуктів з великим вмістом клітковини, геміцелюлози, фітатів, кальцію, заліза, міді, фосфору, фолієвої кислоти (В9), марганцю кадмію. Крім цього, танін, якого багато в міцному чаї та каві, утворює на слизовій оболонці верхніх відділів ШКТ непробивну для цинку плівку.

Також Zn дуже погано засвоюється у присутності добавок або препаратів з травними ферментами, аспірином, препаратами від високого тиску, у яких є сечогінний компонент, а також антибіотиків – тетрациклінів, пеніциламіну чи інших хелатних форм.

к содержанию ↑

В який час доби приймати цинк для кращого засвоєння

Цинк в таблетках або капсулах спортсменам слід приймати в день:

  • хелат Zn – під час обіду або одразу після його закінчення;
  • інші форми Zn (лактат, глюконат, піколінат, цитрат, монометіонін, ацетат, гліцерат, сульфат, шипучі таблетки) – за 2 години до або через 1 годину після обіду.

Прийом добавки цинку вранці часто викликає нудоту, дискомфорт у животі, діарею. Виявляються ці неприємні побічні ефекти через ранковий прийом Zn не відразу, а через 3-10 годин.

Купити цинк в Україні найкраще у нашому інтернет-магазині. Belok.ua – дистриб’ютор всіх популярних міжнародних брендів, що виготовляють добавки для спорту. Ми гарантуємо оригінальність продукції, на яку ставимо низькі ціни, оскільки у вартості немає посередницького відсотка. Швидкість отримання замовлення залежатиме лише від часу доїзду машини Нової Пошти. Купити цинк у Києві, Запоріжжі, Чернігові та Житомирі можна у магазинах-партнерах, що працюють під ТМ Belok.ua, а у Києві можлива доставка кур’єром.