Як вберегтися від діабету: симптоми та фактори ризику
Цукровий діабет – це невиліковний патологічний стан людського організму, внаслідок його отруєння глюкозою, що надходить у кров після вживання швидких і повільних вуглеводів, яка не може потрапити в клітини скелетної мускулатури для перетворення в енергію. З яких причин це відбувається, які ознаки та симптоми діабету, чим він небезпечний і чи можлива його ефективна профілактика?
Що викликає діабет?
Для життєдіяльності людського організму потрібна енергія. Виробляється вона у процесі внутрішньоклітинного окиснення молекул АТФ, які у свою чергу синтезуються в мітохондріях клітин під час розщеплення глюкози або жирних кислот за обов’язкової участі кисню. Цукровий діабет (ЦД) викликають проблеми з інсуліном — гормоном, який є «ключом», що відкриває мембрани клітин для проникнення всередину молекул глюкози.
Різновид проблеми з інсуліном | Причини |
Вироблення у недостатній кількості або повне припинення вироблення інсулінового гормону. | Загибель бета-клітин підшлункової залози, які синтезують інсулін через спадкову генетичну схильність. |
Інсулін виробляється в достатньому обсязі, але мембрани клітин припиняють сприймати його і не дають «відкрити в них ворота» для молекул глюкози. | Інсулінорезистентність м’язової тканини розвивається внаслідок абдомінального ожиріння, малорухливого способу життя, низької стресостійкості. |
Типи діабету
Залежно від різновиду проблеми з інсуліном виділяють 3 типи діабету:
- Цукровий діабет 1 типу. Через те, що патологічний стан обумовлений частковим або повним припиненням вироблення інсуліну, що можна виправити лише постійними ін’єкціями цього гормону, його називають інсулінозалежним (інсуліновим) діабетом. А через те, що патологія передається у спадок і дебютує переважно у віці 9-14 років, цукровий діабет 1 типу часто називають дитячим.
- Цукровий діабет 2 типу. Синоніми назв також підкреслюють його характерні риси:
- неінсулінозалежний (неінсуліновий) – відсутність проблем з виробленням інсуліну;
- інсулінрезистентний – припинення сприйняття гормону спеціальними структурами мембран м’язових клітин;
- дорослий (зрілий) – дебют патології після 40 років.
- Цукровий діабет вагітних (гестаційний). Патологія розвивається у 5%. Вона може бути як 2, що найчастіше, так і 1 типу. Гестаційний діабет 2 типу у переважній більшості після народження немовляти зникає самостійно, але є майже 100% гарантією розвитку у жінки дорослого діабету через 5-15 років.
Існує ще один тип цукрового діабету, який діагностується у 5% діабетиків. Це MODY-діабет або діабет зрілого типу у молодих. Йому типові спадкова передача генетичного дефекту, що відповідає за функціонування бета-клітин підшлункової залози. Патологія дебютує у молодому віці, але “протікає м’яко”, не вимагаючи ін’єкцій інсуліну.
Ще 5%, а за деякими припущеннями до 50%, діабетиків живуть із LADA-діабетом (латентним аутоімунним діабетом у дорослих). Його причина – порушення толерантності до глюкози через вироблення антитіл до бета-клітин або ферменту, що відповідає за синтез ГАМК.
Обидва різновиди діабету – і MODY, і LADA – відносяться до цукрового діабету 1 типу.
Виділяють також специфічні типи цукрового діабету, наприклад, неонатальний, через кістозний фіброз/панкреатит, лікарсько або хімічно індукований різновид патології.
к содержанию ↑Які симптоми діабету?
Перші ознаки діабету – це:
- Постійно присутнє відчуття спраги, яку можна вгамувати лише на кілька хвилин. Сильна сухість у роті особливо докучає вночі та вранці.
- Рясне та численне сечовипускання. Часті епізоди ніктурії – нічного сечовипускання.
- Тяжкість у голові. Загальна та м’язова слабкість. Сон не приносить бадьорості та відчуття повноцінного відпочинку.
- У деяких – підвищення апетиту.
До списку пізніх проявів і симптомів діабету входять зниження зору, погане загоєння ран і навіть невеликих ушкоджень шкіри, еректильна дисфункція у чоловіків, часті епізоди молочниці, вагінального кольпіту, інших бактеріальних та грибкових інфекцій статевої та репродуктивної системи.
Окремо уточнимо, що одна з пізніх ознак цукрового діабету 2 типу – зниження маси тіла – виникає далеко не у всіх, а високий артеріальний тиск може бути як пізнім симптомом цукрового діабету 2 типу, так і одним з факторів ризику його розвитку.
к содержанию ↑Які ускладнення дає цукровий діабет?
Ускладнення цукрового діабету бувають гострими та хронічними.
Гострі ускладнення ЦД
Небезпечні для життя гострі прояви цукрового діабету – кетоацидоз, гіпоглікемічна та гіперглікемічна кома. В останньому випадку погіршення самопочуття або втрата свідомості відбуваються через різке та сильне падіння рівня глюкози в крові (гіпоглікемії) або навпаки, надто високої її концентрації (гіперглікемії).
Кетоацидоз – отруєння кетоновими тілами, ацетоновою кислотою та бета-гідроксибутиратом. Зазвичай розвивається у діабетиків 1 типу при похибках у дієті, неправильному розрахунку дози ін’єкційного інсуліну або через пропуск ін’єкції або простроченість інсулінового препарату, сильного стресу, інфекційної хвороби. Головні симптоми кетоацидозу при діабеті – блювання, запах ацетону з рота, дискомфорт або біль у животі, часте та голосне дихання. Лікування проводять у стаціонарі.
Симптоми гіпоглікемії – дратівливість, безпричинний страх, ослаблення зору, голод, тремор, пітливість, тахікардія, запаморочення, слабкість, зміна тривоги та страху апатією. Купірувати гіпоглікемічний напад при діабеті допоможе долька шоколаду або будь-яка цукерка/сухофрукти/банан/шматок хліба/150 мл соку або солодкого напою.
Симптоми гіперглікемії – особливо сильна невгамовна спрага, дуже суха і тепла шкіра, галасливе, рідке і часте дихання, запах ацетону з рота, знижений артеріальний тиск і слабкий пульс, сильний головний біль, сонливість, блювання. Очні яблука при пальпації м’якші, ніж зазвичай. Температура тіла може бути субфебрильною. Гіперглікемічна кома на фоні ццукрового діабету розвивається протягом кількох годин. До приїзду Швидкої людину потрібно покласти на бік, прикласти холод до голови, потроху давати цукровий сироп.
к содержанию ↑Хронічні ускладнення ЦД
Тривале отруєння організму глюкозою призводить до розвитку хронічних, у тому числі смертельно небезпечних захворювань. До списку ускладнень цукрового діабету входять (у порядку статистичної частоти):
- діабетична ретинопатія – мікроаневризми капілярів сітківки → набряк макули → відшарування склоподібного тіла або сітківки → незворотна часткова або повна втрата зору;
- діабетична нефропатія – потовщення мембрани ниркових клубочків →гломерулосклероз → ниркова недостатність → відмова роботи нирок;
- діабетична нейропатія – ішемія нервів внаслідок ураження дрібних кровоносних судин, або мікросудинні ускладнення ЦД:
- симетрична поліневропатія — втрата різних видів чутливості кистей та стоп → найчастіше це інфіковані виразки стопи, «діабетична стопа», що призводить до її ампутації, деформація, підвивихи та переломи суглобів стопи;
- автономна нейропатія – ураження волокон вегетативної нервової системи → можливі варіанти: непереносимість фізичних навантажень, тахікардія спокою, ортостатична гіпотензія, запори/проноси/нетримання калу, затримка/нетримання сечі, нудота та приступи блювання через парез шлунку, сухість піхви;
- радикулопатія – ураження корінців спинного мозку → найчастіше страждають поперекові L2–L3 та L3–L4, що призводить до діабетичної аміотрофії (болі та атрофії м’язів ніг), або коріння грудного відділу хребта, що стає причиною торакальних полірадикулопатичних болів у животі;
- краніальна нейропатія – ураження будь-яких з 12 пар черепно-мозкових нервів;
- мононейропатія – порушення чутливості та слабкість у зоні іннервації, наприклад, «висяча стопа», тунельний синдром зап’ясткового каналу;
- макросудинні ускладнення ЦД:
- стенокардія, інфаркт;
- ішемічні напади, інсульт;
- ураження великих периферичних кровоносних судин;
- діабетична кардіоміопатія – атеросклероз + високий артеріальний тиск + гіпертрофія лівого шлуночка → хронічна серцева недостатність;
- неалкогольна жирова хвороба печінки (можливі наступні фіброз та цироз);
- депресія;
- деменція.
Дерматози, безпосередньо пов’язані або асоційовані з цукровим діабетом, до смерті не призводять, але якість життя погіршують, причому сильно. Таких дерматологічних хвороб багато. Найпоширеніші – кандидоз великих складок та діабетичні: міхур, дермопатія, бульоз, склеродерма. Часто зустрічаються вітіліго, чорний акантоз, еруптивний ксантоматоз, ліпоїдний некробіоз, кільцеподібна гранульома, червоний плоский або стригучий лишай.
к содержанию ↑Скільки людей хворіють на діабет 2 типу?
Цукровий діабет відноситься до давніх хвороб людства. Його ознаки та прояви описані в грецькому медичному трактаті, вік якого визначено II століттям до н.е.
У 1991 році, констатуючи неухильне зростання випадків захворювання на діабет у світі, Міжнародна Діабетична Асоціація та ВООЗ заснували Всесвітній день боротьби з діабетом, який щорічно відзначається 14 листопада. Його мета – підвищення поінформованості населення про загрозу «солодкої» патології, ознайомлення з національними стратегіями її профілактики та лікування. Починаючи з 2007 року, Всесвітній день боротьби з діабетом відзначається під егідою ООН.
Сучасні реалії та умови життя такі, що схильні до цукрового діабету 2 типу і живуть з ним дуже багато людей. Крива щорічного приросту хворих така, що патологію офіційно визнано неінфекційною епідемією 21 століття. Ось плачевна статистика ВООЗ, станом на січень 2023 року:
- Сьогодні на цукровий діабет хворий кожен 10 житель на планеті. При цьому 5 чоловік не знає про свою хворобу, 5 – у стані переддіабету і ще 10 можуть захворіти.
- Діагноз Цукровий діабет 2 типу ставиться наступній людині щохвилини.
- Діабет – одна з провідних причин ампутації ніг, ниркової недостатності, інсульту, серцевих нападів. Щохвилини 3 людини на планеті незворотно сліпнуть від діабетичної ретинопатії.
За 20 років, у період з 2000 по 2019 рр., загальносвітовий коефіцієнт смертності від цукрового діабету 2 типу зріс на 3 %, а в країнах, що розвиваються, або з рівнем доходу нижче середнього – на 13 %. У 2019 році від діабету померли 2 мільйони людей, половина з них були молодшими за 70 років.
к содержанию ↑Профілактика СД2 та СД1
Наводимо рекомендації ВООЗ щодо профілактики цукрового діабету 2 типу:
- для жінок – щорічний скринінг Жіноча гормональна панель, максимальне випередження гестаційного діабету по 2 типу, жорсткий контроль маси тіла у перименопаузі (після 45 років);
- для чоловіків – негайне звернення до лікаря при виявленні перших ознак діабету, а не похід до лікаря, коли буде порушено ерекцію;
- загальні, незалежно від статі та віку:
- ведення активного способу життя, заняття спортом/фітнесом;
- відмова від куріння тютюну;
- недопущення сильних та тривалих відхилень маси тіла від ІМТ за рахунок жирових накопичень;
- нормалізація ваги за допомогою фізичних навантажень та схвалених ВООЗ дієт;
- обмеження/відмова від напоїв та продуктів з доданим цукром;
- не менше ніж 3-разове на день і раціональне харчування;
- достатнє щоденне споживання рідини та чистої води;
- підвищення стресостійкості, адекватна і швидка корекція наслідків стресової ситуації;
- аналіз крові Глюкоза натщесерце – 1 раз на 3 роки тим, у кого збільшені фактори ризику діабету, і щороку всім після 45 років, особливо жінкам.
Для маленьких дітей з ризиком розвитку цукрового діабету 1 типу рекомендовано дотримання принципів раціонального та особливих дієтичних складових харчування, починаючи з перших днів життя, а також профілактика вірусних захворювань, захист від серйозних стресів — сімейних скандалів, різких висловлювань та критики тощо. Показано періодичний контроль рівня глюкози в крові, починаючи з 7-9 років.
к содержанию ↑Висновок
За винятком гестаційного, цукровий діабет невиліковний патологічний стан. Діабетикам першого типу показані довічні ін’єкції інсуліну. Людям з діабетом 2 типу призначають низьковуглеводну дієту, кардіо- та силові навантаження, цукрознижувальні препарати та ліки, що нормалізують артеріальний тиск.
У лікуванні та профілактиці цукрового діабету 2 типу застосовуються деякі добавки зі спектру спортивного харчування. Плавно схуднути та збити апетит допомагають адекватні фізичні навантаження + одна або кілька добавок:
- L-карнітин;
- лецитин;
- альфа-ліпоєва кислота (ALA);
- Омега 3;
- лейцин та глютамін;
- L-аргінін;
- L-пролін;
- тирозин;
- триптофан;
- жироспалювачі;
- протеїнові перекуси без вуглеводів.
Підтримувати водно-сольовий баланс під час і після фізичних навантажень допоможуть ізотоніки з електролітами, які не містять цукру. Для профілактики проблем із зором підійде добавка з лютеїном.
к содержанию ↑Джерела
- Каджарян В.Г. Цукровий діабет: симптом та ускладнення Діабетична нефропатія. Запорізький медичний журнал 2010 року.
- Michael J. Fowler. Макросудинні ускладнення та симптоми: діабет 2 типу та серцево-судинна система. Практична ангіологія. 2011 року.
- Шилова О.Г. Ознака цукрового діабету та його грізне ускладнення: діабетична ретинопатія: нові аспекти патогенетичних причин та лікування. Міжнародний ендокринологічний журнал 4 (44), 2012.
- Штода Ю.М. Цукровий діабет: симптоми та дерматологічні прояви. 2014 року.
- Мартишин О.О. Цукровий діабет: ознаки, класифікація, особливості, оцінка ризику та діагностика. Український медичний журнал. 2018 року.
- Erika F. Brutsaert. Що таке цукровий діабет? Наслідки та ускладнення цукрового діабету 2 типу. MSD. 2020.
- Група експертів з втрати зору Глобального дослідження тяжкості хвороб. Цукровий діабет 2 типу. Причини сліпоти та порушень зору у 2020 р. та тенденції за останні 30 років. Ланцет. 2021.
- Перцева Н.О. Діабетична нейропатія: ускладнення та симптом цукрового діабету, комплексне лікування діабетичної поліневропатії. IEJ. Міжнародний ендокринологічний журнал (Україна). 2022.
- Всесвітня організація охорони здоров’я. Діабет. 2022.