Не тільки спортсмени, але і люди, які не займаються і не цікавляться спортом іноді звертають увагу на інформацію про харчування спортсменів з високим вмістом білка. Спортивні результати в тих видах спорту, які вимагають великих витрат енергії, справді не будуть прогресувати без високобілкового харчування. Протеїн - найчистіший білок, який засвоюється організмом легше і простіше, ніж білки зі звичайного харчування. Протеїн просто витрачається при життєдіяльності, не завдаючи шкоди організму. Найбільш цінний з біологічної точки зору є гідролізат сироваткового протеїну.
Молоко містить білок в двох молекулярних формах - сироватки та казеїну. Сироватка більш корисна; у жінки на початку вироблення молоко містить 90% сироватки і тільки до закінчення вигодовування дитини співвідношення зрівнюється з коров'ячим (50% сироватки при 50% казеїну). Сироватку коров'ячого молока відокремлюють від казеїну і додатково обробляють; кінцевим продуктом і є протеїн гідролізат.
Виробництво продукту складається з декількох стадій обробки коров'ячого молока. На першому етапі виділяють його складові - сироватку і казеїн. Це здійснюється процесом фільтрації молока. При фільтрації частка молекул протеїну підвищується за рахунок відділення молекул жирів і вуглеводів. Отримана концентрована і очищена сироватка піддається додатковому очищенню в процесі гідролізу. Він проводиться в лужному середовищі і забезпечує більш повне видалення жирів. Наявність декількох стадій процесу отримання обумовлює той факт, що ціна на гідролізат сироваткового протеїну перевищує ціну продуктів більш короткого циклу виробництва.
Сироватковий протеїн стабілізує імунітет людини. Він містить ефективний антиоксидант - глутатіон, що забезпечує виведення токсинів з організму. Швидкість засвоєння робить протеїн гідролізат кращим засобом зменшення жирової складової і схуднення. Процес його отримання частково виконав роботу шлунково-кишкової системи людини, тому процес засвоєння проходить моментально, за півгодини після прийому порції. Продукт добре переноситься організмом завдяки високій чистоті, відсутності цукрів і жирів. Тому спортсмену, який просто бажає схуднути доцільно приймати гідролізат сироваткового протеїну.
Визначати кількість, в якій потрібно вживати гідролізат протеїну, слід виходячи з будови і стану організму. Враховувати необхідно антропометричні характеристики (зріст і масу тіла), брати до уваги ступінь тренованості та індивідуальні конституційні особливості організму, наявність або відсутність схильності до набору зайвої ваги. Якщо спортсмен - людина схильна до повноти, вживання на добу слід обмежити 60 грамами продукту; при відсутності такої тенденції людина може приймати 80 грамів і більше. Зрозуміло, мова йде про середні величини для середньої людини. Це значно менше, ніж дозування звичайного протеїну (2 грами на кожний кілограм ваги). Якщо гідролізований протеїн буде використовуватися для відновлення після хвороби, дозування визначить лікуючий лікар.
Можливості гідролізат протеїну купити в місті Києві досить широкі. Його продають у відділах харчування для спортсменів звичайних спортивних магазинів. Можна скористатися послугами інтернет-магазинів, так і в роздрібних, в них доступні консультації менеджерів. Є можливість замовити доставку додому не тільки в Києві, але також і в найближчих областях.
У порівнянні з концентратом сироваткового протеїну і ізолят WPI, і гідролізат WPH містять більший % білка, і ретельніше очищені від лактози та жирів. Гідролізат сироватки їх майже немає, а його висока ціна обумовлена технологією виробництва, де білки частково ферментуються панкреатином. Якщо мета — швидке закриття білково-вуглеводного вікна, то гідролізат краще ізоляту, так як засвоюється майже так само швидко, як і амінокислоти. Відбувається це за 20–30 хв.
Гідролізат сироваткового протеїну при схудненні — гроші, викинуті на вітер. Незалежно від схеми прийому він викликає в організмі такі інсулінові та глюкагонові реакції, які, навпаки, сприяють набору маси тіла. Крім цього 1 г WPH, потрапивши у шлунок і відновивши свою подальшу ферментацію, початок якої було покладено при його виробництві, пов'язує близько 70 мл води. Це впливає на водно-сольовий баланс і заважає контролю результативності схуднення.
WPH п'ють для набору брудної маси м'язів у міжсезоння або пригнічення катаболізму у період тонкого опрацювання м'язового рельєфу. Розмір однієї порції — 20–40 г, які можна розводити лише водою. Схема прийому гідролізату для набору маси: за 10–20 хв до першого сніданку + відразу після тренування + за 30 хв до сну. Схема прийому WPH для архітектоніки рельєфу м'язів: по 20 г за 20 хв до, через кожні 25 хв протягом і, якнайшвидше, відразу ж після закінчення тренування.