Яловичий білок – добре засвоюваний і швидкодіючий білок, який підтримує м'язову масу. Його можна приймати щодня по кілька разів! А наші статті про протеїни допоможуть Вам знайти підходящий протеїн.
Яловичий протеїн – спортивне харчування, яке є джерелом білка, необхідного для росту м'язів. У спортивному харчуванні найпоширенішим є сироватковий протеїн, добутий з молока, але через вміст лактози він не всім підходить. Яловичий протеїн по ряду показників можна порівняти з сироватковим, а в деяких відношеннях навіть перевершує його. Основна причина, по якій він менш поширений і популярний – висока вартість.
Споживачам спортивного харчування корисно знати, що таке яловичий протеїн, як роблять цю добавку і чим вона відрізняється від інших видів протеїну. Яловичий протеїн відноситься до тваринних, м'ясних, його отримують з яловичини. У повсякденному житті саме м'ясо є основним джерелом білка, так що використання цього продукту для отримання спортивного протеїну логічне. Білок з яловичини в основному витягують методом ультра-концентрації. Ще одна технологія – гідроліз. Гідролізований протеїн частково розщеплений, тому засвоюється швидше. В процесі виробництва ізоляту білка вихідна сировина максимально очищається від жирів і холестерину, при цьому зберігаються амінокислоти.
У яловичого протеїну склад відповідає потребам людського організму, він відноситься до протеїнів з повним амінокислотним комплексом, відрізняється хорошою збалансованістю складу. Близько 46% в амінокислотному профілі яловичого протеїну припадає на частку незамінних амінокислот, приблизно 15,4% – на частку ВСАА. Амінокислотні профілі яловичого і сироваткового протеїну розрізняються, в яловичому менше ВСАА, значно більше аргініну, гліцину.
Слід зазначити, що яловичина і отриманий з неї протеїн багаті креатином, який має властивість затримувати рідину в тканинах. Так що яловичий протеїн відмінно підходить для нарощування м'язового об’єму, поліпшення силових показників, але не підходить тим, хто хоче схуднути.
Яловичий протеїн має чимало переваг:
Основний недолік цього продукту – дорожнеча вихідної сировини і досить складна технологія виробництва, тому яловичий протеїн є найдорожчим. Також багатьом не подобається специфічний натуральний смак яловичого протеїну, але виробники спортивного харчування маскують його за допомогою смакових добавок. Коктейлі з даного виду протеїну можна готувати тільки на основі води.
Натуральна яловичина – цінне джерело білка з багатим амінокислотним складом, але це досить важкий для травлення продукт зі складним складом. Яловичий протеїн зберігає всі переваги яловичини, при цьому позбавлений її недоліків, білок частково ферментований, тому легко засвоюється, не чинить навантаження на ШКТ. Імовірність розладів травлення на тлі прийому яловичого протеїну вкрай мала, така реакція може бути пов'язана з індивідуальними особливостями організму або передозуванням. Так що, якщо співставити плюси і мінуси яловичого протеїну, плюсів набереться значно більше.
Назва товару | Ціна |
Anabolic Monster Beef Protein (2,2 кг) | 2195 грн. |
Anabolic Monster Beef Protein (1 кг) | 1269 грн. |
Anabolic Monster Beef Protein (33 г) | 60 грн. |
OptiMass Beef Gainer (2,5 кг) | 1564 грн. |
Zero 120 мл | 50 грн. |
Gold High Protein 120 мл | 46 грн. |
Далеко не у всіх магазинах спортивного харчування можна купити яловичий протеїн, це не найпоширеніша протеїнова добавка. Якщо в магазинах вашого міста цей продукт відсутній, купити його можна онлайн в інтернет-магазині Belok. Клієнтів цього магазину чекає:
У Києві можливий самовивіз, що дозволяє заощадити на доставці. Також можна замовити кур'єрську доставку по місту та доставку Новою поштою по Україні.
У порівнянні з іншими видами протеїнів, у яловичого — найбагатший склад амінокислот, вітамінів та мінералів. Час його перетравлення довше ніж у сироваткових протеїнів, але менше, ніж у казеїну. Пік азотистого балансу крові триває з 1,5 до 3 годин після його вживання, і за цей час він засвоюється майже на 100 %. Яловичий протеїн містить велику кількість креатину, енергія якого дозволяє проводити тренінг з набору м'язової маси з максимально високим ККД.
Добавки протеїну, виготовлені зі зрілого яловичого м'яса, підходять тим, хто перебуває на етапі активного набору м'язової маси. Вони ідеальні для молодих чоловіків і жінок — новачків у бодібілдингу, які прагнуть швидкого максимального результату. Відсутність у яловичому протеїні молочного цукру робить його найкращим активатором зростання м'язів для людей з лактазною недостатністю, а його ціна підкреслить високий рівень фінансового статку іншим атлетам.
Купити яловичий протеїн — половина успіху масонабору. Для збільшення м'язів його потрібно правильно приймати. Фахівці у бодібілдингу радять пити його за 1,5 години до силового тренування. Можна орієнтуватися на поточну вагу та пити білкову добавку з червоного м'яса з розрахунку — 1,4–3,4 г/кг маси тіла/добу (чим менше маса, тим більша цифра), а можна приймати стандартну 35-грамову порцію. Після тренування на масу рекомендується приймати гейнер, а перед сном — казеїн.