Профілактика захворювань щитовидки: як уникнути проблем
- Функції гормонів щитовидної залози
- Часті причини виникнення проблем зі щитовидкою
- Поширені симптоми, які вказують на необхідність перевірки щитовидної залози
- Профілактика захворювань щитовидної залози: прості рецепти
- Контроль режиму дня, якісний і достатній сон
- Час на свіжому повітрі та заняття фізкультурою
- Уникнення конфліктів і грамотний вихід з стресових ситуацій
- Продукти, необхідні для здоров’я щитовидної залози
- Від яких продуктів краще відмовитися
- Біологічно активні добавки для підтримки щитовидки
- Висновок
Серед причин, що викликають проблеми зі щитовидною залозою, малорухливий спосіб життя практично не згадується, а хвороби цього органу, що зустрічаються по статистиці у 5% населення, рідко згадуються в протипоказаннях і прихильникам ЗСЖ треба знати про можливі дисфункції, первинну симптоматику та методи профілактики хвороб щитовидної залози.
З одного боку, це попередить від розвитку патологій, які всі відносяться до необоротних і вимагають довічного лікування. Ну а з іншого боку, така інформація буде корисна тим, хто планує або вже вживає біологічні добавки, що стимулюють роботу щитовидки. І таких людей чимало. Тиреоїдні регулятори, сьогодні допомагають ефективно позбутися від зайвої маси тіла, а також дозволяють вийти на більш високий рівень тренованості.
к содержанию ↑Функції гормонів щитовидної залози
Щитовидна залоза розташовується трохи нижче кадика, за щитовидним хрящем гортані, і нагадує 4-сантиметрового метелика, який своїми крилами обхопив трахею. Вона відноситься до органів ендокринної системи. Щитовидка виробляє тиреоїдні гормони Т3 і Т4, а також кальцитонін. Щоб зрозуміти наскільки важливе нормальне функціонування цієї залози, перерахуємо в яких процесах задіяні гормони, які вона виробляє:
-
- Трийодтиронин (Т3), молекули якого містять по 3 атоми йоду, виконує наступні функції:
- регулює швидкість тканинного поглинання кисню;
- стимулює синтез власних білків, бере участь у вуглеводному обміні і розщепленні жирів;
- підтримує тонус моторики кишечника;
- прискорює виведення холестеринів і тригліцеридів;
- потрібен для вироблення статевих гормонів і вітаміну А, засвоєння В12 і росту кісткової тканини, а в дитинстві і юності – для нормального розвитку центральної нервової системи.
- Тироксин (Т4) дублює більшість перерахованих вище функцій, але без його молекул, що містять по 4 атоми йоду, в організмі людини неможливі:
- здійснення частини процесів, що протікають в деяких відділах головного мозку;
- зміна частоти і сили скорочень серця;
- контроль і збільшення витривалості скелетної мускулатури;
- диференціювання зростаючих тканин;
- нормальна робота нервової та імунної системи.
- Кальцитонін – пептидний білок, який регулює кальцієво-фосфорний обмін, перешкоджаючи вимиванню кальцію, а також підтримує міцність і регулює знос кісток, беручи участь в:
- стимуляції вироблення остеобластів (нових, молодих клітин кісткової тканини);
- гальмуванні синтезу і функціональної активності остеокластів (клітин, що руйнують кісткову тканину).
- Трийодтиронин (Т3), молекули якого містять по 3 атоми йоду, виконує наступні функції:
Останній з перерахованих гормонів також є онкомаркером. Висока концентрація в крові кальцитоніну свідчить про рак (карциному) щитовидної залози.
к содержанию ↑Часті причини виникнення проблем зі щитовидкою
Причини захворювання щитовидної залози у кожної патології свої.
Патологія | Найбільш часті причини та фактори ризику |
Гіпотиреоз – тривалий і стійкий брак вироблення Т3 і Т4 |
|
Гіпертиреоз (тиреотоксикоз) – надмірний синтез гормонів Т3 і Т4 |
|
Дифузний токсичний зоб (Базедова хвороба) | Спадковість + черепно-мозкова травма або нервове перенапруження, або вікова гормональна перебудова, або інфекційні хвороби, або захворювання носоглотки. |
Аутоімунні тиреоїдити |
|
Мікседема – «слизовий набряк» | Падіння через гіпотиреоз основного (на 30 – 40%) і порушення білкового обміну. |
Аденома щитовидки – доброякісна пухлина (вузли) | Спадкова особливість будови тканини щитовидної залози + значне фізичне або психічне перевантаження, або значний дефіцит йоду, або хронічні хвороби носоглотки, або голодування (жорсткі дієти), або 2 вагітності поспіль з малим проміжком часу. |
Карцинома щитовидної залози
(Папілярна, фолікулярна, мозкова і анапластична форми) |
|
Кретинізм (недоумство) – вроджений гіпотиреозу |
|
Варто окремо відзначити, що за винятком кретинізму, захворювання щитовидної залози у жінок зустрічаються в 8 разів частіше, ніж у чоловіків. Однак потрібно й уточнити, що такі захворювання щитовидної залози у чоловіків як її аденома і карцинома, поступаються «жіночій статистиці» всього лише в 2 рази.
к содержанию ↑Поширені симптоми, які вказують на необхідність перевірки щитовидної залози
Симптоми щитовидки у чоловіків майже нічим не відрізняються від перших ознак проблем зі щитовидною залозою у жінок.
Ознаки дефіциту Т3 і Т4 | Симптоми надлишку Т3 і Т4 |
|
|
Захворювання щитовидної залози у жінок, які викликають дефіцит Т3 і Т4, призводить до дисфункції яєчників (циклічні маткові кровотечі, рідкість або відсутність місячних, безпліддя), можливе вироблення і мимовільне витікання молока без вагітності. Надлишок гормонів теж може викликати збої місячного циклу в бік його уражень аж до повного зникнення.
Захворювання щитовидної залози у чоловіків, що супроводжуються нестачею вироблення Т3 і Т4 призводять до зниження статевого потягу, а потім і до імпотенції. А ось хвороби з надмірною секрецією тиреоїдних гормонів призводияь до ураження яєчок і чоловічого безпліддя.
к содержанию ↑Профілактика захворювань щитовидної залози: прості рецепти
У той час, як хронічне недосипання і неспання в нічний час + фізичне і психічне перенапруження – це майже 100% гарантія виникнення проблем з залозами внутрішньої секреції, профілактика щитовидки досить проста, не вимагає спеціальних зусиль або фінансових вкладень. Перелічимо основні методи, як відновити щитовидну залозу, вірніше її роботу, в випадках, коли ще не потрібна гормональна терапія.
к содержанию ↑Контроль режиму дня, якісний і достатній сон
Для здоров’я щитовидної залози важливо, щоб людина дотримувалася балансу між роботою і відпочинком, між часом з фізичним навантаженням і м’язовим релаксом. При профілактиці захворювань щитовидки особлива увага приділяється нічному сну. Він не тільки повинен тривати 8 годин. При цьому важливо спати в темряві, тиші і обов’язково в період з 00:30 до 4:00 (під час функціональної активності ендокринних залоз).
к содержанию ↑Час на свіжому повітрі та заняття фізкультурою
Абсолютно всім, незалежно від віку і статі, в тому числі та тим, хто займається спортом або фітнесом, для профілактики проблем зі щитовидною залозою рекомендуються щоденні піші прогулянки на свіжому повітрі. Гуляти без зупинок слід далеко від жвавих магістралей, при будь-якій погоді, від 20 до 60 хвилин, незадовго перед сном.
Оптимальні види фізичного навантаження для профілактики захворювань щитовидної залози – це силове тренування, йога, пілатес, будь-які види кардіонавантажень, в тому числі плавання і танці.
к содержанию ↑Уникнення конфліктів і грамотний вихід з стресових ситуацій
Для профілактики щитовидної залози вкрай важливо навчитися уникати або протистояти екстремальним психоемоційним навантаженням і стресовим станам, так як вони є одними з пускових факторів розвитку хвороб цього ендокринного органу. Слід допомагати організму адекватно обставинам, що склалися. Це може бути один або комбінація з декількох способів – фізична розрядка, дихальна гімнастика, аутогенне тренування, прийом медикаментів, медитація, ароматерапія, СПА-процедури, інші види релаксу та приємного, здорового проведення часу.
к содержанию ↑Продукти, необхідні для здоров’я щитовидної залози
Одна з головних умов профілактики проблем зі щитовидною залозою – дотримання достатнього рівня йоду в організмі. У раціоні харчування обов’язково повинні бути присутніми по одному продукту з кожного пункту цього переліку:
- морська капуста або інші водорості, тріска, тунець, скумбрія, морепродукти, волоські та кедрові горіхи;
- бразильський горіх, яйця, куряча грудка, індичка, сардини, палтус, бурий рис, перловка, цільнозернова вівсянка, часник, цибуля, шпинат, печериці, макарони (т/с), хліб (ц/з), соняшникове і гарбузове насіння;
- кунжутне насіння і олія, пармезан і інші тверді витримані сири, витримана яловичина, мигдаль, фундук, петрушка, кріп, базилік, листова зелень, лящ, горбуша, морський окунь;
- яблука, хурма, банани, абрикоси (курага), журавлина, чорниця, фейхоа, ківі, оливки.
Особливо підкреслимо, що вживати продукти, перераховані в першому пункті, а також і йодовану сіль потрібно з урахуванням індивідуальної особливості проблеми зі щитовидною залозою – чи відчуває вона дефіцит йоду або навпаки, Т3 і Т4 виробляються з надлишком. До речі, вживати продукти, багаті йодом краще на вечерю, у вечірній час йод засвоюється краще та майже повністю. Що стосується інших продуктів, то всі вони потрібні, але теж лише в кількостях, які не призведуть до гіпервітамінозу і надлишку мінералів.
к содержанию ↑Від яких продуктів краще відмовитися
Щоб уникнути проблем зі щитовидною залозою слід відмовитися від надмірного, як добового, так і сумарно тижневого вживання:
- бобових, в тому числі сої та продуктів, зроблених з неї;
- хрестоцвітних – всіх видів капусти, редьки, листових салатів;
- солодощів, мучного, продуктів з доданим цукром;
- міцного чаю, кави, інших стимулюючих напоїв;
- шоколаду;
- прянощів.
Інтернет рясніє порадами щодо відмови від продуктів, що містять глютен. Це потрібно зробити лише тим, у кого для цього є вагома причина – його погана переносимість. Глютен ніяк не впливає на роботу щитовидної залози, вироблення гормонів Т3, Т4 і кальцитоніну.
к содержанию ↑Біологічно активні добавки для підтримки щитовидки
Крім збалансованого харчування, для підвищення вироблення Т3 і Т4 можна приймати біодобавки, вітаміни і мінерали наприклад:
- гуггулстерони
- джерела йоду
- джерела мінералів
А ось пити L-тироксин краще тільки після консультації з ендокринологом або спортивним лікарем, так як цей препарат є синтетичним гормоном щитовидної залози.
к содержанию ↑Висновок
І під кінець попереджаємо фітнесистів, які приймають гормональні ліки від тієї чи іншої хвороби щитовидки. Замісна гормональна терапія не здатна повністю стабілізувати концентрацію ТГ. Їх рівень може продовжувати поступово знижуватися (підвищуватися) і при цьому, протягом доби, як і належить, піково змінюватися, але з набагато більш високими значеннями. Так що в будь-якому випадку не варто забувати 1 раз в 6 місяців відвідати ендокринолога і пройти амбулаторне обстеження, а при збільшенні зобу і/або при погіршенні самопочуття звернутися до лікаря раніше.