Стевія. Що це, корисні властивості та є чи шкода
Сучасне людство страждає від безлічі хвороб, спровокованих надмірним споживанням цукру. Перенасичення швидкими вуглеводами викликає зайву вагу та пов’язані з нею хвороби. Ожиріння в рази збільшує ризик серцево-судинних патологій, гіпертензії, метаболічного синдрому і діабету, які все частіше діагностуються в розвинених країнах. Однак штучні підсолоджувачі також завдають шкоди і найчастіше мають не надто приємний смак. Вирішити проблему здорового харчування допоможе природний замінник цукру стевія, що дозволяє насолоджуватися солодощами без шкоди для організму. Про цю унікальну рослину, її властивості та особливості піде мова в нашій статті.
к содержанию ↑Що таке стевія
Стевія (або медова трава) – рід багаторічних трав, що належать до сімейства Айстрові. Батьківщиною рослини вважається Південна Америка. Про властивості стевії було відомо корінним жителям – індіанцям гуарані – ще в глибоку давнину. Вони застосовували її в якості лікарської рослини та природного підсолоджувача їжі.
Після відкриття Америки іспанці привезли зразки чудо-рослини в Європу. Сьогодні стевія культивується на території Азії та Африки, в Індії і США. Першовідкривачем стевії в медицині став вчений Петер Якоб Стевус. Його ім’я увічнили в латинській назві медової трави – Stevia rebaudiana.
З розвитком науки роль медової трави почала зростати. Вчених вразила дивовижна особливість стевії – яскраво виражений солодкий смак при повній відсутності цукрів. На початку ХХ століття у Франції з стевії були отримані екстракти (стевіозиди і ребаудіазід А), в 30 разів перевищили солодкість цукру.
У 1970-ті роки японські вчені науково довели нетоксичність стевії, розвінчавши чутки про можливу мутагенність і токсичні якості трави, які з’явилися. Вперше за всю історію досліджень нешкідливість стевії була офіційно визнана високою, і лікарі отримали можливість рекомендувати її своїм пацієнтам.
к содержанию ↑Корисні властивості стевії
За ступенем солодості стевія багаторазово перевершує цукор, однак її можна вживати без побоювань: на відміну від цукру, солодкість стевії надають не вуглеводи. Завдяки цьому вона не підвищує обсяг глюкози в крові і не відкладається в проблемних зонах у вигляді жирових відкладень.
Доведено, що лист стевії володіє такими характеристиками:
- знижує кров’яний тиск;
- зміцнює судини і капіляри;
- позитивно впливає на роботу кишечника;
- має протизапальну дію;
- модулює імунітет;
- виводить радіонукліди, токсини та шлаки;
- перешкоджає тромбоутворення;
- знижує показники холестерину в плазмі крові;
- зменшує ризик утворення ракових пухлин;
- прискорює регенерацію тканин, покращуючи загоєння ран і пошкоджень;
- приносить користь печінці;
- володіє відмінними антиоксидантними властивостями.
Стевію рекомендують при підвищеній дратівливості та нервозності, оскільки вона має заспокійливу дію. Використання листя рослини вітається в спортивному харчуванні: цей натуральний підсолоджувач збільшує силові показники м’язів. Регулярне вживання стевії підвищує стійкість до інфекцій і покращує роботу мозку.
Приємним бонусом від застосування стевії стануть здорові зуби. На відміну від звичайних солодощів, що руйнують зубну емаль, рослина є відмінною профілактикою карієсу. Активні елементи в її складі пригнічують мікроби в ротовій порожнині і запобігають запаленням. Екстракт солодкої трави часто додають в зубні пасти.
к содержанию ↑Як працює стевія
Біохімічний склад у стевії представлений двома основними компонентами – стевіоглікозідами (дітерпеновими глікозидами) і ребаудіазідом А, ще додають листю трави солодкий смак. Доведено, що ці речовини мають великий перелік лікувально-профілактичних властивостей і не позначаються на рівні глюкози в крові, тому вживання стевії, на відміну від звичайного цукру, дозволено навіть діабетикам.
Виявлено позитивний вплив стевіозиду на стан здоров’я хворих на гіпертонічну хворобу та діагностованим діабетом другого типу. Із звіту Всесвітньої організації охорони здоров’я
Крім дітерпенових глікозидів стевія дуже багата:
- вітамінами (А, Е, С, вітаміни групи В);
- мікроелементами (залізом, цинком, магнієм, кремнієм, хромом, селеном, міддю);
- кислотами (лінолевою, арахідоновою);
- антиоксидантами (рутином, кверцетином);
- дубильними речовинами;
- волокнами інуліну.
Завдяки інуліну стевія сприятливо впливає на мікрофлору кишечника. Цей органічний полісахарид чудово засвоюється і служить живленням для кишкової мікрофлори, що сприяє активному збільшенню корисних бактерій. У свою чергу, здорова кишкова мікрофлора забезпечує високий ступінь імунного захисту для всього організму. Препарати на основі стевії відрізняються також помірними сечогінними і жовчогінними властивостями, тому можуть рекомендуватися для профілактики застою жовчі та ниркових хвороб.
к содержанию ↑Чи є шкода від вживання стевії
Будь-яка лікарська рослина гіпотетично здатна завдати шкоди. Тому, щоб убезпечити себе від можливих негативних наслідків, перед її застосуванням слід порадитися з фахівцем.
З моменту виявлення в 1931 році стевіоглікозиду, речовина ретельно вивчалася вченими з різних країн. Чутки, що стевіол може володіти мутагенними або токсичними властивостями, були науково спростовані. Навпаки, за весь цей час було виявлено, що при вживанні в розумних кількостях медова трава не має негативного впливу на здоров’я.
Протипоказань до прийому медової трави дуже мало, але вони все ж є:
- У медицині описані вкрай рідкісні випадки алергії на стевію, тому додавати її до раціону варто поступово, прислухаючись до реакцій свого організму.
- Однозначно не слід захоплюватися стевією людям з низьким артеріальним тиском. Трава має гіпотензивну дію, тому може знижувати тиск у гіпотоніків до критичних значень.
- Протипоказанням до вживання стевії також називають вагітність і лактація. Незважаючи на нешкідливість натурального цукрозамінника, випробування на вагітних жінках не проводилися, тому виробники екстракту стевії не мають права стверджувати про його безпеку.
Яка калорійність у стевії
Більшість синтетичних замінників цукру мають багато протипоказань і дуже шкідливі для здоров’я, проте цього не можна сказати про солодку траву. Стевія відрізняється практично нульовою калорійністю: в 100 грамах медової трави міститься лише 15 калорій. Нелегко повірити, що при цьому стевія по солодості значно перевершує цукор.
Глікемічний індекс (ГІ) – найважливіший показник в дієтології, що характеризує, наскільки швидко після переробки вуглеводів настає підвищення цукру в крові. Глікемічний індекс стевії дорівнює нулю. Цей нешкідливий замінник цукру не впливає на глікемію, завдяки чому рекомендований діабетикам, людям з порушеннями серцево-судинної системи, ішемічною хворобою, хворобами підшлункової залози, при яких цукор строго протипоказаний.
к содержанию ↑Чи допомагає стевія для схуднення
Натуральний підсолоджувач стевія допоможе зробити плавний і комфортний перехід до правильного харчування без стресу. Відмова від звичних смакових відчуттів для багатьох людей загрожує великим стресом, а деякі і зовсім не готові піти на таку жертву. Підсвідомо солодке асоціюється із задоволенням, через що ми не в змозі повністю відмовитися від тістечок і улюблених десертів.
Стевія – рослина, яке допоможе взяти під контроль власну вагу, забувши про дієти і обтяжливі обмеження в їжі.
Головні особливості стевії для схуднення:
- не містить зайвих калорій;
- не підвищує рівень глюкози;
- зменшує відчуття голоду.
Як відомо, нормалізувати вагу без стабілізації обміну речовин – завдання важке. Прийом в їжу стевії дозволяє привести в норму обмінні процеси і розщепити жир, який накопичився. Присутні в ній речовини підвищують чутливість клітин до інсуліну і стимулюють вироблення ліпопротеінліпази, що служить головним розчинником жирів в організмі.
к содержанию ↑Застосування стевії в кулінарії
Застосування стевії поширено в кулінарії. Зокрема, вона є основою для більшості десертів японської кухні. Завдяки популяризації здорового способу життя, українські домогосподарки також активно застосовують стевію в якості натурального підсолоджувача.
Для приготування десерту стевії знадобиться невелика кількість, оскільки 1 ложка екстракту замінить мінімум 2-3 ложки цукру. Це допоможе не тільки приготувати корисну їжу, але і заощадити витрату продуктів. Страви, приготовані з додаванням стевії, будуть корисні дітям і людям з різними захворюваннями, при яких вживання цукру небажано.
Екстракт солодкої рослини додається в консервацію для приготування джемів, варення, солодких соусів і компотів, а також солінь, для яких за рецептом необхідний цукор. Медова трава прекрасно підходить для випічки. Вона не втрачає смакових якостей при температурі до 250 С, а печиво зі стевією за смаком не відрізнятиметься від звичайного печива з додаванням цукру. Солодка стевія також застосовується з чаями, в тому числі трав’яними, а також з кавою.
Для тих, хто не хоче обтяжувати себе зайвими турботами, можна придбати вже готову продукцію. Сьогодні продукти на основі медової трави випускаються в різній формі. В аптеках і магазинах продається стевія в таблетках і порошках.
к содержанию ↑Висновок
Сьогодні стевія визнана найбезпечнішим цукрозамінником. Її нешкідливість була підтверджена Всесвітньою організацією охорони здоров’я після численних скрупульозних досліджень. Вчені не виявили небезпеки для діабетиків і з’ясували, що завдяки унікальному складу медова трава не впливає на обсяг глюкози в крові.
Будучи цінною лікарською рослиною, стевія поширена не тільки в кулінарії, але і в медицині. Велику користь вона приносить не тільки при цукровому діабеті, а й знижує тиск при гіпертензії, сприяє розчиненню холестеринових бляшок, не допускає утворення тромбів. До того ж медова трава – один з найкорисніших продуктів з точки зору біоенергетики, що дозволяє зберегти здоров’я і активність до глибокої старості.