Аргінін: властивості і користь амінокислоти L аргінін для жінок і чоловіків
Професійні заняття спортом, фітнесом і бодібілдингом сьогодні складно уявити без спортхарчу. Досвідчені атлети напевно регулярно приймають аргінін, а новачки обов’язково мають познайомитися з цією речовиною. Крім цього, різні солі і форми аргініну, завдяки його властивостям і користі, включені в ліки, і застосовуються для лікування печінки, серця і судин, цукрового діабету, астенічних станів.
Що таке аргінін
Аргінін – це речовина, яка являє собою амінокислоту і може існувати в двох варіантах ізомерів l (L, л, Л) і d. L аргінін грає головну роль в енергетичному обміні нашого організму. Так само без нього складні або неможливі пластичні, метаболічні, імунні процеси. Добова потреба дорослої здорової людини в амінокислоті l аргінін – 5,4-6,0 м Покривається вона надходженням з їжею + за рахунок хоч і незначною, але власного вироблення організмом.
к содержанию ↑Для чого потрібен L аргінін
Ця амінокислота є основою для побудови в організмі білків і пептидів. Аргінін також називають локальним тканинним гормоном, так як він чинить на тканини різні ефекти, наприклад, протизапальний, розслабляючий тонус м’язових волокон в стінках судин, стимулює утворення нової капілярної мережі.
Однак головне завдання, яке виконує l аргінін в нашому організмі, – це будівельний матеріал для синтезу оксиду азоту. Перерахуємо реакції, які відбуваються за участю молекул оксиду азоту, щоб зрозуміти наскільки важливий для організму л аргінін:
- розслаблення тонусу кровоносних судин головного мозку, серця, нирок, легенів, кишечника, сітківки очей, а також гладкої м’язової тканини трахеї, шлунка, тонкого і товстого кишечника, сечового міхура і матки;
- регулювання секреції інсуліну, гормонів щитовидної залози і надниркових залоз, гормональних речовин репродуктивного циклу, пролактину;
- управління взаємодією білих клітин крові з судинними стінками;
- активізація тромбоцитів.
Оксид азоту, а значить і аргінін, як його донатор, також бере активну участь в антипатогенних і протипухлинних реакціях, приймає участь у формуванні пам’яті, потрібен для виникнення больових відчуттів. З його допомогою відбувається процес зорового аналізу.
Дефіцит аргініну і нестача оксиду азоту є причиною розвитку нефро- і атеросклерозу, легеневої і артеріальної гіпертензії, тромбозів, діабетичної ангіопатії.
к содержанию ↑Властивості та користь аргініну
Серед численних властивостей і корисних ефектів l аргініну окремо виділимо:
- унікальну антиоксидантну активність, яка призводить до відчутного поліпшення якості життя та підвищення працездатності вже після прийому протягом 2-4 тижнів;
- активне знешкодження аміаку та амонію, посилення детоксикаційної функції печінки і прискорення відновлення її клітин;
- незначне, але стійке зниження систолічного (верхнього) артеріального тиску;
- вибірне збільшення діаметра судин і поліпшення артеріального кровотоку в сегментах зі стенозом;
- зниження рівня окисного стресу в тканинах, що виникає при цукровому діабеті;
- підтримання зору;
- зміцнення імунної системи в захисті від вірусів, бактерій та інших мікроорганізмів;
- сприяння виробленню серотоніну (гормону щастя і гарного настрою).
Аргінін, в комбінації з іншого амінокислотою – лізин, допоможе знизити тривожність, подолати наслідки стресової ситуації, емоційного перенапруження або потрясіння. Він також допоможе швидше відновитися після травм, опіків і після переохолодження. L аргінін призначають при гіпоксії, анеміях, астенічних станах, після голоду або тривалих жорстких дієт.
к содержанию ↑L аргінін для жінок
А чого можна очікувати в акушерстві та гінекології від аргініну? Користь безсумнівно є:
- Завчасний прийом L аргініну здатний знизити менструальні болі.
- Тривале вживання покращує кровопостачання малого тазу, що підвищує фертильність.
- Регулярний прийом вільного аргініну або препаратів, що його містять, допомагає легше перенести прояви клімактеричного синдрому. Це можливо завдяки властивості цієї амінокислоти коригувати ендотеліальні порушення в стінках кровоносних судин.
Жінкам в «положенні» теж корисно стежити за достатньою наявністю в раціоні продуктів з аргініном. Для чого? Він, сприяючи збільшенню вироблення оксиду азоту, підтримує оптимальний обсяг і швидкість пупкового кровотоку, що сприяє росту плоду. А ось брак аргініну та оксиду азоту у вагітних є однією з причин гестаційної гіпертензії та прееклампсії, яка може призвести до еклампсії – стану, реально небезпечного для життя жінки і плоду.
к содержанию ↑L аргінін для чоловіків
Слід окремо відзначити користь L аргініну для чоловіків, у яких є проблеми з лібідо. Його позитивний вплив на загальний кровотік, також, як і в випадку з Віагрою, яка спочатку була придумана для лікування серця, ефективно допомагає в лікуванні еректильної дисфункції.
Користь аргініну для судин настільки відчутна, що сьогодні ця амінокислота включена практично в усі комплексні лікарські препарати для профілактики та лікування простатиту і аденоми передміхурової залози. Призначають її і тим чоловікам, яким потрібно поліпшити якість сперми.
Також відзначимо, що тривалий, від 6 місяців і довше, прийом аргініну в невисоких дозах допомагає призупинити у чоловіків-курців облітеруючий ендартеріїт, зменшити переміжну кульгавість, знизити прояв свербіння і больових відчуттів в ногах.
к содержанию ↑Аргінін в спорті
Корисні ефекти аргініну, властивості та його впливи на організм дозволяють спортсменам:
- підвищити показники анаеробної витривалості;
- прискорити виведення шлаків, допомагаючи м’язам швидше відновлюватися після навантажень;
- поліпшити метаболізм у скелетних м’язах;
- збільшити секрецію ендогенних анаболічних гормонів і інсуліноподібний фактор росту, наростити м’язову масу (спортхарч-пампінг) і, нехай і незначно, але зменшити жировий підшкірний прошарок;
- підвищити доставку кератину в навантажувані м’язові волокна, що додатково збільшить їх силу, масу, анаеробну короткочасну витривалість;
Варто окремо відзначити, що аргінін доведено скорочує час реабілітації після травм і інфекційних захворювань.
к содержанию ↑У яких продуктах міститься амінокислота l аргінін
Наводимо вміст аргініну в продуктах (100 г і % добової потреби):
- арахіс – 2,9 г і 60%;
- зерно сої – 2,6 г і 52%;
- горіхи, кунжут, соняшник – 2,4-1,7 г і 48-36%;
- горох – 1,6 г і 32%;
- кальмари, червона риба – 1,5 г і 30%;
- тверді сири, бринза – 1,25 г і 25%;
- жовток, м’ясо курки (індички) – 1,1 г і 23%;
- яловичина, баранина, свинина – 1,05 г і 21%;
- зерно гречки, біла риба – 1,0 г і 22%.
Проте слід розуміти, що навіть споживання 5,4-6,0 г l аргініну в продуктах в день недостатньо тим, хто знаходитися в стані стресу, відчуває важкі фізичні навантаження або хворіє. Тому їм рекомендується приймати препарати або біологічно активні добавки, що містять тільки аргінін (вільний) або в комбінації з іншими діючими речовинами.
к содержанию ↑Як приймати аргінін
Головне правило прийому амінокислоти l аргінін – на голодний шлунок, запиваючи склянкою негазованої води або соку. Решта нюансів про те, як пити аргінін, безпосередньо залежать від мети його прийому, препарату в якому він міститься і його дозуванні. Наприклад, желатинові капсули L аргінін (вільна форма, по 1 г, виробник: NOW) в спортхарчі для підтримки фізичної форми на належному рівні, може прийматися 2-3 рази на добу, перед тренуваннями і перед сном.
Домогтися максимальних результатів в період інтенсивної підготовки до змагань допоможе інша схема. У дні фізичних навантажень, безпосередньо перед тренуваннями, приймається який-небудь спеціальний передтренувальний комплекс, що містить л аргінін, наприклад, BSN N.O.-XPLODE 3.0, а в день відпочинку – креатин + вільний аргінін з розрахунку 115 мг на 1 кг маси тіла.
Як пити або внутрішньовенно вводити лікарські засоби з аргініном для профілактики, лікування і реабілітації після захворювань, наприклад, Глутаргін (для печінки) або Кардіоаргінін (для серця), призначить лікар або підкаже інформація в інструкції.
Курс аргініну для волосся: 3-4 г в день, протягом мінімум 3 місяців – допоможе зупинити випадіння і зробити волосся густішим. Результат буде гарантований якщо разом з аргініном приймати цинк, омега-3, вітаміни А, C, і E, інші амінокислоти: лізин, цистеїн, метіонін.
к содержанию ↑Побічні ефекти і протипоказання
Як в спортивній практиці, так і в застосуванні для лікування (профілактики) захворювань, добова доза аргініну не повинна перевищувати 9 г.
Передозування аргініном викликає такі побічні ефекти:
- нудота блювота;
- болі в животі, в грудній клітці;
- короткочасні епізоди падіння артеріального тиску;
- порушення сну;
- забитість м’язів, болі в суглобах.
Тривалий прийом аргініну в максимальній добовій дозі або вище призведе до падіння працездатності, швидкої стомлюваності, загальної слабкості, млявості та апатії. Сьогодні також ведуться ряд досліджень по підтвердженню того, що надмірне споживання l аргініну може викликати хворобу Альцгеймера.
Протипоказань до прийому аргініну немає, але варто враховувати, що вагітним і жінкам, що годують груддю пити препарати або добавки з аргініном можна тільки після консультації з акушером-гінекологом. який веде вагітність. Якщо людина приймає інші ліки, тим більше на постійній основі, перш ніж пити аргінін варто проконсультуватися з лікарем. Ця амінокислота може посилювати або навпаки нівелювати їх дію.
Висновок
На закінчення хочемо уточнити, що всі перераховані вище позитивні ефекти l аргініну можна отримати, приймаючи оригінальні лікарські препарати або брендові добавки спортхарчу. Остерігайтеся підробок, і не піддавайтеся на недобросовісну конкурентну рекламу, яка пропонує великий об’єм «якісної» діючої речовини за копійчану ціну.