У підтримці хорошого самопочуття і зовнішнього вигляду людини беруть участь багато речовин, в тому числі вітаміни, макро- і мікроелементи. Серед них особливо виділяється коензим Q10. Що це, де він міститься і як його приймати, щоб отримати користь, а не шкоду?

Що таке коензим Q10

Коензими представляють собою речовини небілкової природи, які необхідні організму для повноцінної роботи ферментів. У назві Коензим Q10 літера Q вказує на те, що в структурі молекули присутня хіноїдна група, а цифра 10 – на 10 ланок ізопренів. Цю речовину також називають термінами Кофермент Q10, Убідекаренон, Убіхінон (в перекладі з латинської – присутній скрізь).

Вітаміноподібна жиророзчинна речовина – коензим Q10, яка схожа за будовою на вітаміни Е і К, була вперше відкрита в 1955 році. Для лікування хвороб серцево-судинної системи його вперше застосували в 1965 році, а в 1978 році, за опис Q-циклу синтезу АТФ, в якому бере участь коензим Q10, англійцю Пітеру Мітчеллу була присуджена Нобелівська премія.

Коензим Q10 є практично у всіх тканинах людського тіла, в тому числі і в крові. Його концентрація залежить від віку, стану здоров’я, локалізації та поточного рівня тканинного енергетичного обміну. Наприклад, найвищий його вміст незмінно фіксується в постійно працюючому міокарді. Цих молекул досить багато і в тканинах печінки, головного мозку, яснах.

Синтезується коензим Q10 в мітохондріях клітин. У процесі беруть участь 12 генів, похідні тирозину і фенілаланіну, а також мевалонова кислота. Можливий і дефіцит коензиму Q10. Він може бути наслідком вродженого дефекту в генах, що відповідають за його біосинтез, мутацій інших генів і ДНК клітинних мітохондрій. Але звичайні причини його нестачі і зниження рівня – це авітаміноз В6, підвищена витрата організмом, старіння, тривалий прийом статинів.

к содержанию ↑

Для чого потрібен коензим Q10

Основний постачальник енергії для біохімічних процесів, що відбуваються в клітинах нашого організму, – АТФ (аденозинтрифосфат). Так як життя цих високоенергетичних аденозинтрифосфатних молекул триває менше хвилини, то їх синтез відбувається постійно. Для синтезу АТФ, який відбувається в клітинних мітохондріях, потрібен коензим Q10, для чого потрібен ще набір з мевалонової кислоти, похідних тирозину і фенілаланіну.

к содержанию ↑

Кращі добавки коензим q10

Виробляють коензим Q10 12 мітохондріальних генів. Їх вроджений дефект може бути причиною дефіциту цієї речовини, але найчастіше брак є наслідком його підвищеної витрати або старіння організму.

полезные свойства коэнзима

Коензим Q10 потрібен не тільки для синтезу АТФ. Сам по собі він виконує роль антиоксиданту, нейтралізуючи вільні радикали, які вивільняються в процесі вироблення АТФ. Крім цього молекули коензиму Q10 відновлюють антиоксидантну активність вітаміну Е.

к содержанию ↑

Корисні властивості коензиму Q10

Користь і шкода цієї речовини в лікуванні серцево-судинних захворювань ще вимагає неспростовних підтверджень широкомасштабними клінічними дослідженнями. Наприклад, в США коензим Q10 сьогодні зареєстрований тільки як харчова добавка, а Міжнародна некомерційна організація Кокран представила дані про сумнівність і необгрунтованість його користі в лікуванні серцево-судинних хвороб з точки зору доказової медицини.

При цьому деякі кардіологи по всьому світу продовжують виписувати своїм пацієнтам коензим Q10 в якості препарату допоміжної терапії. Спираються вони на практичне досягнення відмінного лікувального ефекту нехай і не у всіх, але у деяких своїх пацієнтів з атеросклерозом, аритмією, гіпертонією, кардіоміопатією, дисфункцією діастоли, ІХС, ХСН, міокардіодистрофіями.

Також вважається, що коензим Q10 знижує пошкодження тканин, викликане дефіцитом кисню, гальмує старіння, сприяє підтримці роботи імунної системи, корисний при респіраторних захворюваннях, знижує рівень проявів алергічних реакцій, підвищує сприйнятливість фізичних навантажень.

к содержанию ↑

Для жінок

Сьогодні складно знайти доглядовий засіб за шкірою, волоссям або яснами, де не було б добавки коензим Q10. Для жінок важливо, щоб шкіра завжди виглядала молодо і була в тонусі, що і забезпечують засоби для зовнішнього застосування, збагачені цією вітаміноподібною речовиною. Коензим Q10 настільки добре зарекомендував себе в складі зовнішніх доглядових засобів, що його називають коензимом молодості та краси.

к содержанию ↑

Для чоловіків

Вважається що коензим Q10 для чоловіків може бути препаратом, який матиме позитивний вплив на рухливість сперматозоїдів і інших якісних показників сперми. Тому парам, які відчувають проблеми із зачаттям, лікарі рекомендують спільно пропити курс біодобавки, так як у коензиму Q10 є властивості, що підвищують можливість зачаття і у жінок.

Для літніх людей

У зрілому і похилому віці приймати коензим Q10 корисно, так як вікові зміни викликають зниження швидкості і кількості синтезу його молекул, що в свою чергу «замикає коло» старіння. Розірвати його, продовжити молодість, повернути бадьорість, гарне самопочуття і відстрочити деменцію допоможе періодичний курсовий прийом біодобавки з коензимом Q10. Але користь для літніх може бути недосяжною через протипоказання і побічні ефекти, а сумісний прийом коензиму Q10 з деякими ліками може завдати шкоди.

к содержанию ↑

Для спортсменів

У спортивній практиці добавки з коензимом Q10 приймають для:

  • пампінгу (збільшення м’язового об’єму);
  • зниження м’язового пошкодження при сушінні мускулатури;
  • хоч і незначного, але продовження часу виконання вправ до повної відмови;
  • прискорення адаптації до високогірних умов і полегшення самопочуття під час сходжень;
  • відновлення імунної дисфункції, показників аеробної витривалості і сили після хвороб і травм.

Варто також уточнити, що добавки з коензимом ефективніше впливають на новачків у фітнесі, спортсменів-аматорів, спортсменів-юніорів та спортсменів 50+. Для молодих і зрілих людей, які давно і професійно займаються спортом, потрібні більш сильні енергетики спортхарчу.

к содержанию ↑

Добова норма і як приймати коензим Q10

Для підвищення толерантності до фізичних навантажень спортсменам-аматорам радять пити коензим Q10. Ось як приймати його в таких випадках – щодня, протягом 1-3 місяців, по 100 мг, 2 рази на день, під час сніданку та вечері. У змагальні дні, з інтенсивними фізичними та емоційними навантаженнями, разову дозу можна збільшити до 150-200 мг, а кількостей прийомів до 3 (під час сніданку, обіду і вечері).

У періоди набору м’язової маси бодібілдерам рекомендується приймати комплекс VANSITON: КОЕНЗИМ Q10 + L-карнітин. У дні пампінгу це треба робити за 45 хвилин до тренування, запиваючи 2-3 капсули невеликою кількістю рідини і протеїновим коктейлем, який можна замінити протеїновим батончиком. У дні відпочинку п’ють 2 капсули, в середині першого сніданку.

Для запобігання окисного стресу і болю в м’язах під час сушки м’язової маси бодібілдерам рекомендують приймати 100 мг, наприклад, SCITEC NUTRITION CO-Q10. Робити це краще під час основного прийому їжі перед тренуванням, запиваючи таблетку (капсулу) невеликою кількістю води і заїдаючи продуктом, що містить рослинну олію або тваринний жир.

Профілактична доза коензиму Q10 (добова норма) для людей, які не займаються спортом або фітнесом – 50-60 мг. Для відновлення фізичної працездатності після хвороб, в тому числі і після Covid-19, одноразову дозу потрібно збільшити мінімум до 100 мг на добу. Максимальну терапевтичну дозу і кількість прийомів на добу призначає лікар, враховуючи вік, фізичну підготовку до хвороби, наявність хронічних захворювань.

Варто також уточнити, що під час прийому добавок з коензимом Q10 радять пити інозин, а також вітаміни C і E, так як ці речовини збільшують коензим-активність.

к содержанию ↑

Коензим Q10 в продуктах

Ця речовина виробляється не тільки в мітохондріях людських клітин, але і в клітинах тварин, риб і рослин. Коензим Q10 в продуктах також корисний нашому організму, як і власний. Ось скільки його речовини в мг міститься в 100 г Q10-коензимомістких продуктах:

99,8 – яловиче серце;

20,3 – свиняче серце;

15 – лосось;

12 – форель;

8,7 – соєва олія;

6,4 – сардини:

4,5 – жирна свинина;

4,1 – оливкова олія;

3,9 – свиняча печінка;

3,1 – яловичина, соєве м’ясо;

2,8 – арахіс;

2,7 – яловича печінка;

2,6 – малосольний оселедець;

2,5 – зелений горошок;

2,1 – фісташки;

1,6 – курка;

1,1 – форель на пару;

  0,5 – цвітна капуста;

0,2 – цитрусові;

0,1 – яйця.

Уточнимо, що звичайне денне меню здорової людини середнього віку повинно містити 15-25 мг коензиму Q10.

к содержанию ↑

Чи є шкода і протипоказання

Однозначно не можна самостійно приймати добавки з коензимом Q10 діабетикам і людям, які постійно п’ють статини. Деякі ліки від діабету і проти холестерину в поєднанні з коензимом Q10 можуть викликати сильні болі в м’язах.

Коензим Q10 – протипоказання до застосування:

  • алергія на діючу або допоміжні речовини;
  • вагітність;
  • годування груддю;
  • виразка шлунка, гастрит з підвищеною кислотністю.

Також перерахуємо й побічні ефекти, які можуть пройти самі собою, а можуть і стати причиною відмови від прийому коензиму 10 – мігрень, нудота, печія, біль в епігастрії, діарея, подразнення або висипання на шкірі, болюча світлочутливість, дискомфорт за грудиною і відчуття перебоїв в роботі серця. При проблемах з серцем прийом речовини слід негайно припинити і повідомити про це лікаря, тренера або фітнес-інструктора.

У деяких людей, які приймають коензим Q10 в денному дозуванні починаючи від 100 мг і вище, розвивається безсоння. Спортсменам також варто знати, що тривалий прийом 300-600 мг цієї речовини призводить до різкого підвищення активності печінкових ферментів, про що слід пам’ятати і попередити лікаря при здачі специфічних аналізів крові.

Висновок

На закінчення хочемо уточнити, збалансоване меню і регулярний прийом добавки коензиму Q10 з профілактичною метою (50-60 мг в день) проявить себе не раніше, ніж через 3-4 тижні. Такий курс допоможе всім підняти настрій, освіжити емоційне сприйняття, активізувати мозкову активність, повернути витривалість і фізичну бадьорість, поліпшити зовнішній вигляд.