Чи потрібно пити додатково вітаміни та добавки у воєнний час, якщо харчування далеке від здорового
Сам корінь слова вітаміни – віта (лат. життя), вказує на те, що ці органічні речовини, які потрібні в дуже невеликих кількостях, дуже важливі для нормального розвитку та функціонування людського організму. Основне джерело надходження вітамінів та інших, не менш необхідних мікронутрієнтів: мінералів, амінокислот, пробіотиків – продукти харчування. А чи потрібно пити додатково вітаміни та добавки у воєнний час, якщо харчування далеке від здорового? Наведені аргументи, висновки та рекомендації взяті з наукових джерел, перерахованих у статті.
к содержанию ↑Аргументи «За» прийом вітамінів, мінералів та добавок у воєнний час
Вітаміни, мінерали та амінокислоти життєво необхідні для різних процесів людського організму, починаючи з моменту його зачаття. Без них неможливі обмінні біохімічні реакції, синтез речовин, робота органів та систем. Основне джерело надходження мікроелементів – їжа. Щоб повністю задовольняти потребу в них, раціон має бути якісно різноманітним та кількісно достатнім. Тому якщо з якоїсь причини харчування далеке від здорового, чи це недоїдання та/або одноманітність, необхідно подбати про отримання потрібних мікроелементів з добавками.
Війна – це постійне джерело психічного та фізичного стресів, які буквально виснажують сили та змушують організм витрачати всі запаси, функціонуючи на межі можливостей. І якщо якість харчування не дозволяє заповнити запаси та отримувати необхідну кількість вітамінів, мінералів, амінокислот та інших потрібних речовин, то стрес може досить швидко перетворитися на депресію. До речі, нестача мікронутрієнтів входить до переліку причин розвитку неврозів та невропатій та без впливу емоційних потрясінь воєнного часу.
Також слід зазначити, що незбалансоване харчування, психічна перенапруга та:
- + дефіцит вітаміну D – скорочує тривалість клітинних циклів, згубно позначається на роботі мозку, кишечника, підшлункової залози, імунної та серцево-судинної системи, порушує всмоктування кальцію і фосфору, що знижує мінеральну щільність кісток, а також викликає м’язову слабкість, є тригером порушення виконавчих когнітивних функцій мозку;
- + дефіцит вітамінів B1, B6, B12 і магнію – знижує показник стресостійкості, підвищує шанси розвитку депресивного стану і ускладнює його симптоми, уповільнює відновлення клітин мієлінової оболонки периферичних нервів, порушує провідність по нервових структурах, викликаючи загибель нейронів і судинні захворювання та інтелектуальні функції мозку;
- + брак B12 – викликає гематологічні, неврологічні, психіатричні та серцево-судинні проблеми;
- + відсутність Омега-3 жирних кислот – відіграє роль в утворенні деяких психічних розладів, включаючи депресію;
- + недостатня кількість цинку, селену та антиоксидантних вітамінів (A, B, C, D, E) – дозволяє вільно утворюватися вільним радикалам, що збільшує руйнівну силу окисного стресу клітин, а також негативно впливає на імунні клітини крові та уповільнює процес утворення антитіл, знижуючи здатність протистояти патогенам;
- + нестача тіаміну, рибофлавіну, ніацину та біотину – причина швидкої стомлюваності та деяких порушень функціонування нервової системи;
- + Відсутність вітаміну А і заліза – тригер розвитку залізодефіцитної анемії.
Окремо виділимо, що нестача вітамінів B6, В9 та B12 збільшує ризик ішемічного інсульту головного мозку, особливо у чоловіків.
Здоров’я дітей завжди під особливою увагою, тим більше під час війни. Дослідження показали, що навіть у мирних, спокійних для дитячої психіки умовах та з повноцінним раціоном харчування у літньо-осінній період, в українських дітей присутній гіповітаміноз: вітаміну С – у 8 %, A – у 17 %, E – у 30 %, групи B – у до 65%. Лікарі й у мирний час рекомендують батькам 30% дітей додатково давати дитячі вітамінно-мінеральні комплекси та збагачені добавками кисломолочні продукти. У воєнний час рекомендація дається всім, крім дітей із патологіями, у яких заборонено приймати мікронутрієнти.
к содержанию ↑Яким добавкам віддати перевагу та чому
У воєнний час, коли рівень стресу зашкалює, та ще й харчування далеке від ідеального, краще приймати вітамінно-мінеральні комплекси або добавки спеціально розроблені для спортсменів. Вони дещо дорожчі за аптечні препарати, але якість мікронутрієнтів у них вища.
Тим, хто проживає в областях, де не ведуться активні бойові дії, рекомендується пити спортивні комбіновані вітамінно-мінеральні препарати. На відміну від аптечних, добавки для спортсменів створені з урахуванням того, що чоловікам потрібно щодня споживати деякі вітаміни та мінерали у дещо більшому дозуванні, ніж жінкам. І тим і іншим радимо вибирати препарати, які мінімально містять антистресові B1, B2, B3, B6, B12, C, E, Mg, Zn. Наприклад, для чоловіків – MEN’S ACTIVE, для жінок – OPTI WOMEN. Тим, хто схильний до гастриту/виразки, підійде PROBIO DAILY.
Захисникам України, які беруть участь у бойових діях, а також переселенцям, які перебували на таких чи окупованих територіях, краще пити спеціальні вітамінно-мінеральні комплекси, які були розроблені для спортсменів у період інтенсивних тренувань та змагань. Дозування вітамінів та мінералів у таких добавках збільшено, і в них також присутні й інші корисні речовини: амінокислоти, екстракти рослин, енергетики. Найкраща добавка в цьому класі – американська ANIMAL NUTRITION. Добре зарекомендувала себе й іспанська LABS WISE KING.
Тим, хто у воєнний час зазнає високих фізичних навантажень, рекомендується приймати амінокислоти ВСАА — ізолейцин, лейцин, валін, причому не в чистому вигляді, а в поєднанні з глютаміном, енергетиками чи вітамінами та мінералами.
Впоратися із тривожністю та знизити рівень «гормону» стресу — кортизолу, допоможе препарат Вансітон Антистрес. Ця комбінація L-триптофану з цинком, магнієм та вітамінами підтримає імунну систему, мозкову діяльність та покращить показники сну. Для зниження тривоги препарат п’ють протягом дня, а при труднощах із засинанням – ввечері. Позбутися безсоння та інших порушень сну допоможе одна із спеціально розроблених для цього добавок.
Курс Омега-3 або прийом комбінованого препарату з вітаміном D захистить нервову систему від зовнішніх впливів і нормалізує рівні медіаторів стресу, чим запобігає розвитку або зменшить силу симптоматики вже наявного депресивного стану. Крім цього, через деякий час ці речовини виявляють свій седативний ефект, знизить агресивність, покращать процеси реагування.
До речі уточнимо, що при виявленні у спортивному вітамінно-мінеральному комплексі мікронутрієнтів, що перешкоджають засвоєнню один одного, наприклад, (Cu+Fe+Mn+B2+B12); (Zn+Ca+Mg+B1+B9); (A+D+E); (В1+B2+В12+С+PP), переживати не варто. Сучасні технології дозволяють компонентам вивільнятися у певній послідовності, всмоктуючись у різний час, і саме у тому відділі кишечника, де це необхідно.
к содержанию ↑Що потрібно пам’ятати, приймаючи вітаміни та мінерали
По-перше, як і в мирний час, під час війни, починаючи самостійний прийом будь-яких ліків, вітамінів і добавок, треба переконатися у відсутності протипоказань до цих речовин, а також переконатися в тому, що термін їхньої придатності ще не минув.
По-друге, необхідно пам’ятати, що вітамін С, а також цинк, магній та залізо подразнюють слизову оболонку шлунка та тонкого кишечника. Так що, якщо стрес і нездорове харчування викликали печію, біль у шлунку або загострення шлунково-кишкової патології, то прийом перелічених речовин може лише посилити проблему.
По-третє, характерні для воєнного часу метеоризм та діарея можуть «викинути на вітер» кошти, витрачені на покупку вітамінів, мінералів та добавок. Більшість мікронутрієнтів при розладах випорожнень засвоюються не в повному обсязі або не засвоюються зовсім.
По-четверте, слід дотримуватися інструкції, дотримуючись зазначеного способу прийому: щодня, після їжі, запиваючи склянкою води. За наявності у вітамінно-мінеральному комплексі одного або декількох жиророзчинних вітамінів – A, D, E, K, в їжі повинен бути рослинний або тваринний жир.
По-п’яте, надлишок більшості мікронутрієнтів не кращий за їх дефіцит, і викличе проблеми з нирками та печінкою, іншими внутрішніми органами, знизить фізичну працездатність та погіршить загальне самопочуття. Тому, приймаючи кілька різних добавок, переконайтеся у відсутності повторення одного і того ж мікронутрієнта і проконтролюйте, щоб його сумарна кількість не перевищувала максимальну допустиму денну норму.
По-шосте, загальна кількість денних доз в упаковці вітамінно-мінерального комплексу або добавки з іншими мікронутрієнтами розрахована на 1 профілактичний курс для 1 особи. Після закінчення цього часу, який зазвичай становить 1 місяць, необхідно зробити паузу в кілька днів, після чого почати приймати інший комплекс або добавку.
к содержанию ↑Висновок
Найкращі рекомендації зберегти здоров’я та продовжити життя – харчуватися збалансовано та різноманітно, щодня з’їдаючи 5 овочів/фруктів – не завжди можливі у воєнний час. Тому, якщо немає прямих протипоказань, то додатковий прийом антиоксидантних вітамінів, мінералів, амінокислот та інших добавок у складних умовах воєнного часу, будь-якої пори року, а особливо навесні, корисний і для військових, і для цивільного населення, починаючи з дітей та закінчуючи людьми похилого віку. Поліпшити якість харчування, якщо воно далеке від здорового, також можна за допомогою протеїнових батончиків.
к содержанию ↑Література
- Вест К.Е. Добавки з вітаміном А та залізом для лікування анемії. Ланцет. 1993.
- Кірічек Л.Т. Фармакологія вітамінів. 2001.
- Роберт З. Дефіцит вітаміну B12. 2003.
- Спірічев В.Б. Вітаміни, вітаміноподібні та мінеральні речовини. 2004.
- He K. Споживання фолієвої кислоти, вітамінів B6 та B12 у зв’язку з ризиком інсульту. 2004.
- Соломон Л.Р. Пероральна терапія вітаміном В12. 2004.
- Бурр Дж. Вплив поживних речовин у їжі на функцію нервової системи. 2006.
- Вінтергерст Е.С. Імуностимулююча роль вітаміну С та цинку. 2006.
- Clayton PT. B6-залежні розлади. 2006.
- Луцький І.С. Вітаміни групи B у неврологічній практиці. МНЖ. 2008.
- B&А. Метаболічна та структурна роль тіаміну в нервовій тканині. 2008.
- Широков Є.А. Вітаміни у комплексній терапії невропатій. РМЗ. 2010 року.
- Ратіш Наїр Арун Масіх. Вітамін D: “сонячний” вітамін. 2012 року.
- Росс А.С. Сучасне харчування в галузі здоров’я та хвороб. 2014 року.
- Міккельсен К. Вплив вітаміну В на депресію. 2016.
- Дайонг Ву. Регуляторна роль вітаміну Е в імунній системі та запаленні. 2018 року.
- Wu Y. Асоціації вітамінів B1, B2, B6 та B12 з ризиком депресії. 2022.