Обмін речовин (або метаболізм) – це сукупність всіх біохімічних процесів, що протікають в організмі. Вони відбуваються постійно, в режимі 24/7, без зупинок і вихідних. Обмін речовин властивий не тільки людям, а й усім без винятку живим істотам. Його швидкість впливає на засвоєння їжі, що поступає, роботу систем органів, самопочуття і загальне функціонування організму.

Що таке метаболізм

Метаболізмом називають оборот енергії, необхідний для оновлення всіх клітин тіла, регенерації тканин, роботи органів – іншими словами, для життєзабезпечення організму. Цю енергію організм «видобуває» з білків, жирів і вуглеводів, що надходять з їжею. Однак існують фактори, що впливають на ці хімічні реакції.

У всіх людей метаболізм різний, тому що всі ми відрізняємося не тільки фізіологічними і біохімічними параметрами, але і ведемо різний спосіб життя, маємо різні харчові звички та психологічні особливості. Саме від індивідуальних властивостей метаболізму залежить здатність людини легко набирати вагу. Ожиріння – класична ознака порушення обміну речовин, який вказує на неправильне функціонування організму.

Зараз існує безліч спеціальних калькуляторів, що пропонують розрахувати швидкість метаболізму на підставі індексу маси тіла, статі та віку, однак отриманий таким шляхом результат не можна вважати вичерпним. В першу чергу, ідеальний метаболізм – такий метаболізм, при якому тканини регенеруються з нормальною швидкістю, а організм повністю забезпечується енергією і поживними елементами.

к содержанию ↑

Особливості метаболізму у жінок

У жінок і чоловіків метаболізм відбувається по-різному, тому що статеві особливості впливають на рівень гормонів.

ОСОБЕННОСТИ МЕТАБОЛИЗМА У ЖЕНЩИН ПОДРОБНЕЕ:

За своєю природою жіноче тіло схильне акумулювати жир, адже це необхідна умова сприятливого перебігу вагітності та виношування дитини. Незалежно від того, коли планується вагітність і чи планується взагалі, організм жінки знаходиться в постійній готовності до зародження нового життя.

У жінок жир накопичується підшкірно, як правило, в області стегон, сідниць і верхньої частини ніг. Доведено, що при однаковій інтенсивності тренувань жінки спалюють менше калорій, ніж чоловіки з аналогічними фізичними параметрами.

Для жіночого організму стрес більш згубний, ніж для чоловічого. Це викликано тим, що стресові ситуації запускають підвищене вироблення гормону кортизолу, який відповідає за відкладення жиру і сповільнює обмін речовин. Хронічний стрес обумовлює падіння рівня тестостерону, що забезпечує ріст м’язової маси.

На жіночий метаболізм також впливає фаза менструального циклу. Більш активно обмінні процеси протікають в перші десять днів після закінчення менструації і істотно сповільнюються приблизно за тиждень до початку наступної.

особенности метаболизма у мужчин

к содержанию ↑

Особливості метаболізму у чоловіків

М’язова маса у чоловіків становить близько 40% від усього тіла, тому чоловічий метаболізм приблизно на 10% швидший жіночого. Мускулатура нарощується у чоловіків набагато легше, ніж у жінок, завдяки чому сильній статі потрібно менше зусиль в спортивному залі. Це обумовлено дією чоловічих статевих гормонів. Проведені аналізи крові показали, що рівень головного чоловічого гормону тестостерону, що сприяє нарощуванню м’язів, після тренування у чоловіків в 45% разів перевищував жіночі показники.

Чоловічий організм набагато менше схильний до накопичення жирових відкладень і швидше скидає вагу. Однак при порушенні обміну речовин чоловіче тіло, на відміну від жіночого, схильне до накопичення жиру всередині очеревини – т. зв. вісцеральному типу ожиріння.

Це призводить до ожиріння життєво важливих органів і в перспективі викликає:

  • ріст пухлин;
  • порушення в роботі серцево-судинної системи;
  • інсульт та інфаркт;
  • тромби;
  • гормональні збої.
к содержанию ↑

Причини уповільнення обміну речовин

Уповільнений метаболізм – порушення в роботі організму, що має серйозні наслідки для здоров’я людини.

Поширені причини, за якими сповільнюється обмін речовин:

  • неправильне харчування – зловживання фаст-фудом, надмірно калорійна їжа, регулярні переїдання;
  • збої в роботі залоз внутрішньої секреції (гіпофіза, підшлункової, щитовидної залози, надниркових залоз, статевих залоз);
  • часті стресові ситуації;
  • гіподинамія, відсутність фізичних навантажень;
  • проживання в екологічно несприятливих, забруднених регіонах;
  • спадкова схильність;
  • куріння та алкоголь.

Терапія при порушеному метаболізмі досить важка і тривала. Якщо збій був спровокований генетичним фактором, пацієнту знадобиться постійне спостереження лікаря. У випадку з зовнішніми причинами лікування повністю позбавить від проблеми, якщо воно буде розпочато своєчасно.

к содержанию ↑

Що впливає на метаболізм

На швидкість обміну речовин впливає ряд факторів, переважаючими серед яких є:

  1. Вік. Швидкість обміну речовин сповільнюється з віком. Причиною цьому служать зміни гормонального фону, зниження м’язової маси та гіподинамія. Найшвидшим метаболізмом володіють молоді люди до 40 років, по досягненню цього віку обмін речовин поступово сповільнюється – приблизно на 5% з кожним десятиліттям.
  2. Стать. Фізіологічні особливості такі, що чоловічий метаболізм на 10% вищий жіночого.
  3. Композиційний склад тіла. Цей критерій залежить від того, що переважає в тілі людини – жир або мускулатура. Велика кількість м’язів визначає високий метаболізм.
  4. Психоемоційний стан. Головна аксіома: чим спокійніше наше життя, тим стабільніший обмін речовин.
  5. Гормональний статус. Багато в чому метаболізм залежить від балансу гормонів в крові. Залежно від їх кількості біохімічні реакції можуть протікати в прискореному або сповільненому темпі.

У жінок викликати порушення метаболізму може вагітність і народження дитини, тому що в цей період ендокринна система майбутньої матері відчуває великий стрес.

к содержанию ↑

10 порад, як прискорити свій метаболізм

Доброю новиною для тих, хто страждає від сповільненого обміну речовин, є те, що обмінні реакції можна прискорити. Щоб розігнати повільний обмін речовин, важливо дотримуватися наступних правил:

  1. Харчування. Їжа повинна відповідати енергетичним витратам організму. Переїдання і жорсткі дієти однаково шкідливі, провокуючи порушення в злагодженій роботі всіх систем органів. Не слід забувати, що голодування уповільнює обмінні процеси, тому що організм в цьому випадку починає економити поживні речовини.
  2. Зниження вживання цукру. Солодке – найлютіший ворог метаболізму. При його надлишку підшлункова залоза продукує велику кількість інсуліну, здатного сповільнити метаболізм.
  3. Дробні прийоми їжі. Харчуватися краще дрібними порціями, по 4-6 разів на день, приймаючи їжу приблизно через кожні 3 години. Це правило допомагає з’їдати менше в порівнянні з більш рідким, але рясним харчуванням.
  4. Збагачення раціону продуктами, що розганяєть метаболізм. До них відносяться цитрусові, червоний перець, зелений чай, кориця і більшість спецій, натуральна кава (не більше 3-х чашок в день).
  5. Фізичні вправи. Активність допомагає стимулювати хімічні процеси, що відбуваються в організмі і спалювати набрані калорії.
  6. Достатня кількість води. Звичайна вода прискорює обмінні процеси на 3%. Добова норма кожної людини залежить від її маси тіла і розраховується за наступною формулою: 40 мл помножити на 1 кілограм ваги і розділити на 2.
  7. Прийом вітамінно-мінеральних комплексів. Дефіцит селену, йоду, омега-3 жирних кислот призводить до важких порушень обміну речовин, поганого самопочуття і стрімкого набору зайвих кілограмів.
  8. Здоровий сон. Сприятливо впливає на психіку і оздоровлює весь організм. Уві сні виробляється гормон росту, який грає важливу роль в процесах обміну.
  9. Контрастний душ. Стресова терапія для організму не тільки бадьорить і тонізує, але й відмінно налагоджує метаболізм.
  10. Денне світло. Позитивно впливає на роботу організму, в тому числі активізує метаболізм. Ідеальним початком нового дня стане пробіжка або прогулянка на свіжому повітрі. Це допоможе запустити правильні обмінні процеси на весь день.
к содержанию ↑

Чи можливо прискорити свій метаболізм за допомогою препаратів і добавок

Серед біологічно активних добавок, що регулюють обмін речовин, можна виділити:

  1. Гарцинію камбоджійську. Екстракт рослини широко використовується в спортивній медицині. Гідроксилимонна кислота, що міститься в плодах рослини, значно прискорює обмінні процеси, сприяє швидкому схудненню, покращує енергетичний потенціал людини, знижує тягу до солодощів.
  2. Омега-3 риб’ячий жир. Речовина незамінна для здоров’я щитовидної залози, що виробляє тироксин, дуже важлива для правильного обміну речовин. Допомагає спалювати калорії, збільшує енергію в клітинних мітохондріях, тим самим підвищуючи ефективність м’язів.
  3. Селен. Організм не може повноцінно функціонувати без цього мікроелемента, тому що селен здійснює прямий вплив на роботу щитовидки. Він сприяє активному росту нових клітин і служить каталізатором тироксину.

что такое метаюолизм

к содержанию ↑

Висновок

Швидкий метаболізм – запорука здоров’я, гарного самопочуття і настрою. Від швидкості обмінних процесів також залежить наша зовнішність: люди з нормальним обміном речовин красиві, стрункі та енергійні.

Однак проблеми з порушенням метаболізму зустрічаються досить часто. Уповільнене протікання біохімічних процесів – прямий шлях до ожиріння, проблем з серцем і судинами, цукрового діабету та гіпертонії. Серед найчастіших причин цієї патології – нерегулярне і нездорове харчування, генетична схильність, відсутність фізичної активності або гормональні порушення.

Налагодити правильний обмін речовин можливо, дотримуючись рекомендацій по харчуванню, лікувальної фізкультури та режиму дня. У важких випадках знадобиться консультація лікаря, який проведе обстеження організму і призначить правильне лікування.