Інтенсивна фізична підготовка тісно пов’язана з втратою вологи, яка активно виводиться з тканин разом з потом. Однак пиття простої води під час тривалої фізичної активності викликає дефіцит концентрації і провокує гіпонатриємію – брак солей натрію. Цей стан разом з дегідратацією небезпечно важкими наслідками для здоров’я спортсмена. Для профілактики зневоднення і втрати цінних мінералів призначені ізотоніки – корисні спортивні напої, необхідні організму під час тривалих тренувань і змагань.

Female fitness concept: light green dumbbells, isotonic blue wat

Що таке ізотоніки

Напої представляють собою водний розчин електролітів, що виробляються в організмі людини (хлориди натрію, калію, кальцію, магнію). Комплекс цих солей-електролітів регулює водний баланс на клітинному рівні і створює гелеподібну оболонку всередині клітин, щоб їм служити надійним захистом. Захищені таким чином клітини безперебійно проводять нервові імпульси, своєчасно передаючи м’язам сигнал про скорочення і розслаблення.

Втрата 1% вологи від загальної маси тіла викликає сильне почуття спраги. Подальше зневоднення призводить до небезпечних наслідків, серед яких зазначаються:

  • судоми;
  • почастішання пульсу;
  • різке зниження показників сили і витривалості;
  • апатія;
  • підвищення кислотності;
  • інтоксикація організму;
  • непритомність.

Сіль, волога і мікроелементи в першу чергу виводяться при активному потовиділенні. Швидка втрата рідини отруює організм і викликає брак мінералів. Це призводить до серйозних наслідків для здоров’я: нестача натрію і калію шкідливо позначається на стані серцевого м’яза, а дефіцит кальцію при зневодненні може викликати м’язові спазми.

к содержанию ↑

Корисні властивості ізотоніка для організму

Ізотоніки потрібні всім, хто зробив спорт своєю професією. Однак особливо потребують їх велосипедисти, бодібілдери, шанувальники фітнесу, а також атлети, які займаються бігом на тривалі дистанції. Електролітні розчини обов’язково входять в раціон спортсменів, які регулярно практикують тренування на витривалість, які тривають понад 40 хвилин.

Це пов’язано з тим, що порушення електролітного балансу відразу ж позначається на самопочутті спортсмена і його результати. Відбувається виснаження м’язів, виникають спазми і руйнування м’язових волокон. Не варто також забувати, що зневоднення призводить до згущення крові, а це може призвести до утворення тромбів і величезних навантажень на серце.

До основних рис електролітних розчинів:

  • втамовують спрагу і не допускають дегідратації;
  • захищають від шкідливих змін, що відбуваються в складі крові через підвищені навантаження;
  • регулюють діяльність серцево-судинної системи;
  • відповідають за терморегуляцію і обмінні процеси;
  • гальмують процеси катаболізму;
  • підтримують правильний газообмін в клітинах;
  • підвищують працездатність.

За щільністю ізотоніки нагадують плазму крові, тому легко всмоктуються і ефективно підтримують електролітний баланс. У складі цих напоїв присутній невеликий відсоток вуглеводів, які є джерелом «швидкої» енергії і підвищують запаси глікогену в крові.

к содержанию ↑

Чи є шкода

Ізотоніки грають важливу роль в підтримці водно-сольового балансу, а також заповнюють запас електролітів. Однак не варто захоплюватися цими напоями, якщо ви не є професійним спортсменом і не тренуєтеся регулярно.

Зазвичай ізотонічні напої не мають протипоказань і не заподіюють шкоди здоров’ю. Однак перед прийомом все ж слід вжити заходів обережності:

  1. Інтенсивне вживання напоїв без потреби загрожує порушенням обміну речовин. При відсутності тривалих фізичних навантажень напої-ізотоніки призводять до набору надлишкової маси тіла.
  2. Надлишок електролітів може призвести до порушення водно-сольового балансу і викликати проблеми з травленням.
  3. До складу напоїв-ізотоніків зазвичай входить глюкоза, тому людям з підвищеним рівнем цукру в крові слід проконсультуватися з лікарем.

Таким чином, застосування ізотоніків при малорухливому способі життя небажано. Вони призначені для атлетів, які регулярно навантажують власне тіло, в іншому випадку це створить непотрібне навантаження на серцево-судинну систему.

к содержанию ↑

Як зробити ізотоніки своїми руками. Рецепт

Homemade Isotonic Energy Drink and Ingredients. Glass With Red Liquid, top view

Ізотонічні напої – готові або у вигляді порошків – присутні на полицях магазинів спортивного харчування. Однак при необхідності їх можна приготувати самостійно в домашніх умовах. Складові для цього простого і універсального ізотоніку знайдуться в кожному будинку.

Рецептів приготування домашніх ізотоніків існує досить багато, проте їх склад схожий. Як правило, вони відрізняються тільки смаковими якостями – в залежності від ароматизатора.

Для приготування 1 літра ізотонічного напою знадобиться:

База Мінерали Вуглеводи
питна вода (500мл);
фруктовий, ягідний або овочевий сік (500мл).
Сіль (1-1,5 г).
Ключовий компонент всіх електролітних розчинів. Іони натрію, що містяться в звичайній кухонній солі, дуже важливі для підтримки об’єму рідини в організмі на постійному рівні.
Прості вуглеводи (цукор або мед). Їх кількість залежить від ступеня навантаження. Частіше за все потрібно близько 10 грамів на 1 літр, однак при особливо інтенсивному тренувальному процесі доза вуглеводів може зростати до 70 грамів.

Смак правильно приготовленого ізотонічного напою – кисло-солодкий. Для поліпшення смакових якостей розчину в нього додають імбир, корицю, м’яту, кокосову стружку. Замість соку при бажанні можна використовувати морси або трав’яні настої.

Іноді до складу ізотоніку вводять регідрон – біологічно активну добавку в порошку, яка представляє собою комплекс мінералів. У неї вже входять хлориди калію і натрію, тому сіль в напій не додають. Для приготування ізотонічного напою в 1-му літрі бази розчиняють 1/3 чайної ложки порошку.

к содержанию ↑

Застосування ізотоніку при бігу

Young fitness woman running at morning tropical forest trail

Напої, що сприяють підвищенню електролітів, особливо важливі при тривалому бігу. Інтенсивна робота всіх м’язів тіла призводить до посилення пульсу, підвищення загальної температури тіла, викликаючи рясне виділення поту.

Напої-ізотоніки стимулюють швидке засвоєння вологи усіма клітинами організму і пригнічують вироблення поту і сечі. Вони зберігають оптимальний водно-сольовий баланс і грають роль енергетичних напоїв. Склад ізотоніків, призначених для бігу, зазвичай доповнюється кофеїном, таурином або гуараною.

Ізотоніки для бігунів характеризуються позитивними діями:

  • підвищують працездатність серця;
  • заповнюють втрату мінералів;
  • нормалізують рівень глюкози в крові;
  • втамовують спрагу ефективніше звичайних напоїв і води;
  • не допускають згущення крові;
  • підвищують працездатність організму, підвищують його стійкість до високих навантажень;
  • сприяють швидкому відновленню.

Якщо при фізичних навантаженнях, що тривають менше 40 хвилин, приймати електролітні розчини не обов’язково, то при тривалих забігах без них не обійтися. Без ізотоніку не виходять на старт марафонці. Особливу важливість електролітні розчини мають для атлетів, яким доводиться долати великі дистанції в жаркому кліматі. В цьому випадку бігунам слід приймати ізотонічні розчини не тільки в день старту, а й напередодні забігу, щоб підготувати своє тіло до змагання.

Ізотонічний розчин починають приймати перед початком інтенсивного фізичного навантаження. За 1 годину до забігу рекомендується пити від 0,5 до 1 літра розчину. На дистанції лікарі рекомендують пити ізотонічні розчини невеликими ковтками через короткі проміжки часу, не чекаючи сильного почуття спраги. Щоб повністю відновити водний баланс, пити ізотоніки також слід протягом 1 години по завершенню роботи.

к содержанию ↑

Висновок

Дегідратація та дефіцит електролітів можуть мати сумні для здоров’я спортсмена наслідки. Поряд з великими фізичними навантаженнями вони здатні викликати різке зниження артеріального тиску, погіршення координації і працездатності, судоми і втрату свідомості.

Для відновлення нормального рівня рідини призначені ізотонічні напої. Ці розчини містять невелику концентрацію солей і цукрів, приблизно в тій кількості, в якому вони присутні в людському організмі.

Вони оперативно відновлюють втрати води, електролітів і життєво необхідних мікроелементів, які кожна людина втрачає під час високих фізичних навантажень.

Розчини-ізотоніки можна придбати в магазинах спортивних товарів або ж приготувати самостійно в домашніх умовах.