Інозитол (інозит) був відкритий в 1848 році німецьким хіміком Юстусом фон Лібіхом. Спочатку цей компонент недооцінили: в ХIХ столітті медицина практично не відводила йому істотної ролі. Однак уже в 1928 році користь інозитолу була науково обгрунтована, і він став називатися вітаміном В8. Подальші дослідження підтвердили важливість елемента для здорової роботи всіх систем органів, підтримання нормального рівня холестерину, функціонування нервової системи та психічного здоров’я людини.

к содержанию ↑

Що таке інозитол

Інозитол – особливий вуглевод, що входить до складу клітинних мембран і потрібен організму для підтримки функцій. Йому притаманні багато ознак вітаміну, але вітаміном в прямому сенсі слова він не є (оскільки може синтезуватися самим організмом).

Компонент міститься в більшості звичних для нас продуктів харчування, серед яких:

  • горіхи;
  • крупи;
  • паростки пшениці;
  • олія насіння кунжуту;
  • цитрусові;
  • яловичина;
  • сардини;
  • яєчні жовтки;
  • родзинки;
  • устриці;
  • капуста;
  • бобові;
  • молоко;
  • йогурти.

inositol

Однак, незважаючи на цей достаток, інозит не дуже добре засвоюється людським організмом. Елемент вельми чутливий до нагрівання і хімічної обробки, руйнуючись при високих температурах, а це значить, що продукти, які його містять в ідеалі слід споживати сирими і свіжозібраним. Тому інозитол в якості біологічно активної добавки є чудовою альтернативою.

“Згідно досліджень вчених, стандартний раціон містить менше 100 мг вітаміну В8, в той час як добовою нормою є 100-500 мг компонента.”

Важливо пам’ятати, що кофеїн, нікотин, алкоголь, сульфаніламіди порушують синтез інозитолу і викликають його нестачу в організмі. Крім цього, негативними факторами для синтезу і засвоєння інозиту виступає неправильне харчування, регулярний перебір калорій, погана екологічна обстановка, стреси і прийом деяких ліків. З дефіцитом інозитолу також можуть зіткнутися люди, що мають різні захворювання. У групі ризику – жінки з діагнозом «полікістоз яєчників», оскільки при цій патології речовина посилено виводиться з організму.

inositol4

к содержанию ↑

Різновиди інозитолу

Поширеними харчовими добавками є міо-інозитол і холін інозитол.

inositol3

Міо інозитол

Головна функція, яку виконує міо-інозитол, – участь у передачі внутрішньоклітинного сигналу, а також забезпечення роботи рецепторів. Він грає вагому роль в секреції інсуліну, фолікулостимулюючого гормону, катехоламінів, факторів росту та інших гормонів. Компонент є одним з дев’яти стереоізомерів інозитолу. Міо-інозитол і його похідні містяться в деяких фруктах (дині, апельсини), що не пророщених зернах, бобових і горіхах, проте в такому вигляді досить погано засвоюється в організмі. Міо-інозитол активно бере участь в діяльності репродуктивної системи, обмінних процесах і метаболізмі цукру.

Елемент широко поширений в складі харчових добавок і приносить велику користь здоров’ю:

  • регулює менструальний цикл у жінок;
  • покращує жіночу фертильність;
  • підвищує якість сперми у чоловіків;
  • підтримує здоровий гормональний баланс;
  • широко використовується в акушерсько-гінекологічній практиці.

У репродуктивній медицині речовина використовується перед проведенням екстракорпорального запліднення (ЕКЗ).

к содержанию ↑

Холін інозитол

Інозитол і холін відносяться до групи вітамінів В і володіють аналогічними функціями, що дозволяє їм посилювати дію один одного.

З холіном (вітаміном В4) ми знайомі з першого дня нашого життя, оскільки він входить до складу грудного молока. Зміцнюючи імунітет, холін сприяє захисту новонародженого від інфекцій, а також активізує мієлін, що обволікає нервові волокна. За рахунок цього немовлята менше вередують і стають спокійнішими.

Холін покращує пам’ять і стимулює мозкову активність: достатня кількість елемента гарантує ясний розум навіть в старечому віці. Будучи хондропротектором, choline позитивно позначається на роботі печінки і жовчного міхура. Його використання поширене в гінекологічній практиці, зокрема, для лікування фіброміоми матки та ендометріозу, а також у складі комплексної терапії мастопатії та раку молочних залоз.

Харчова добавка, до складу якої входять холін та інозитол, має такі властивості:

  • регулює жировий обмін;
  • відіграє важливу роль в здоровій роботі нервових волокон;
  • піклується про здоров’я мозку і ясну пам’ять;
  • захищає печінку від детоксикації;
  • стимулює діяльність кровоносної системи, зміцнюючи стінки судин.

При нестачі вітаміну В4 спостерігається тремтіння кінцівок, розлад мови, порушення функції печінки. У разі важкого дефіциту розвиваються онкологічні захворювання.

inositol1

к содержанию ↑

Для чого потрібен інозитол організму. Його корисні властивості

Інозитол корисний при лікуванні багатьох хвороб.

Позитивні сторони прийому вітаміну В8:

  1. Усуває симптоми полікістозних яєчників – серйозної патології, що порушує гормональний баланс у жінок і призводить до безпліддя. Під час прийому речовини у переважної більшості пацієнток налагоджувався менструальний цикл, стабілізувалася робота серцево-судинної системи, а також стимулювалася овуляція.
  2. Знижує рівень тригліцеридів. Всього 4 грами інозитолу на добу може знизити обсяг тригліцеридів і «поганого» холестерину на 20-30%, тим самим попереджуючи ризик серцевого нападу, інсульту, гіпертонії та ракових захворювань. Вітамін В8 також знижує рівень інсулінорезистентності та стабілізує тиск в судинах.
  3. Блокує напади паніки. Інозитол незамінний для психічного здоров’я людини. У порівнянні з традиційними медикаментозними засобами, що використовуються для лікування панічних атак, вітамін В8 показав велику ефективність. Для подолання важкої форми підвищеної тривожності потрібно 12 грамів речовини на добу.
  4. Контролює фактори ризику метаболічного синдрому. Сприяючи налагодженню обмінних процесів, інозитол не допускає розвитку важких хронічних захворювань, що виникають при цій патології (ожиріння, серцево-судинні хвороби, діабет, гіпертензія).
  5. Стабілізує рівень цукру при діабеті 2-го типу. Необхідною умовою для цього є спільний прийом інозиту з вітаміном В9 (фолієвою кислотою) протягом 6 місяців.
  6. Лікує випадання волосся. Інозит надає силу і пружність локонам, зміцнює волосяні цибулини, прискорює ріст волосся. У косметології досить популярні шампуні, до складу яких входить вітамін В8, завдяки чому вдається позбутися від свербіння і лущення шкіри голови.

Проведені дослідження також дозволяють стверджувати, що інозитол запобігає ризику діабету у вагітних. Протягом всього терміну вагітності у багатьох жінок значно зростає обсяг цукру в крові. У медицині це явище називається гестаційним діабетом і щорічно реєструється у 10% всіх вагітних. Завдяки впливу вітаміну В8 на синтез інсуліну, що відповідає за рівень цукру, прийом інозитолу протягом вагітності зможе захистити майбутню маму від ризику гестаційного діабету.

inositol5

к содержанию ↑

Роль інозитолу у профілактиці метаболічного синдрому

Інозитол для схуднення застосовується в терапії та для профілактики метаболічного синдрому як підсилювач чутливості до інсуліну клітин скелетної мускулатури. Робить він це завдяки своїй інсуліноподібній дії на метаболічні ферменти та позитивному впливу на ліпідний обмін.

Поєднання добавок Inositol та Alpha Lipoic Acid (ALA) + низькокалорійна дієта + фізична активність рекомендовано для інтеграції у звичайний спосіб життя для жінок з метаболічним синдромом. Прийом комбінації та дотримання умов протягом 6 місяців призведе до:

  • зниження більш як на 20% індексу HOMA-IR;
  • зниження рівня тригліцеридів;
  • поліпшення рівня «хорошого» холестерину (ЛПНЩ);
  • зменшенню індексу маси тіла;
  • поліпшення співвідношення обхвату талії до обхвату стегон та зниження абдомінального ожиріння.

Крім цього дослідження показують величезний потенціал поєднання цих добавок у запобіганні раку грудей та серцево-судинних травм.

Inositol має інсуліно-міметичні властивості та доведено ефективно покращує чутливість до інсуліну, та знижує рівень глюкози в крові після прийому їжі.

к содержанию ↑

Як інозитол може допомогти у профілактиці гестаційного діабету?

Завдяки збільшенню чутливості до інсуліну та покращенню метаболізму глюкози вітамін B8 активно залучають для профілактики гестаційного діабету та передчасних пологів:

  • 4 г на день на ранніх термінах вагітності знижують захворюваність та тяжкість гестаційного діабету;
  • дворазовий прийом 2 г на день покращує глікемічний гомеостаз та знижує ризик передчасних пологів.

Всі дослідження на цю тему показують, що прийом БАД Inositol під час вагітності виправданий, практичний та безпечний.

к содержанию ↑

Як інозитол впливає на фертильність та тестостерон у чоловіків?

Інозитол покращує фертильність і підвищує рівень тестостерону у чоловіків. Терапія міо-інозитолом продемонструвала:

  • позитивний вплив на загальну та прогресивну рухливість сперматозоїдів;
  • значне зниження фрагментації ДНК сперматозоїдів;
  • помітне покращення рівня тестостерону у чоловіків з олігоастенотератозооспермією.

Подібні результати пояснюються тим, що в сперматозоїдах міо-інозитол бере участь у передачі сигналів, що регулюють рівень цитоплазматичного кальцію, капацитацію та їхню мітохондріальну функцію. D-хіро-інозитол (DCI), інший ізомер вітаміну B8, призначається до прийому тоді, коли необхідно пригнітити активність стероїдогенного ферменту ароматази, який перетворює тестостерон на естроген.

к содержанию ↑

Роль інозитолу в покращенні ментального стану

Крім покращення чоловічої фертильності, запобігання гестаційному діабету та передчасних пологів, лікування метаболічного синдрому, а також у терапії синдрому полікістозних яєчників, купити добавку Інозитол для чого ще можна?

В цілому, візуалізаційні та біомолекулярні дослідження показали позитивну роль рівнів вітаміну B8 у патогенезі розладів настрою. Однак при застосуванні його як монотерапія або в якості доповнення до звичайних препаратів, він не впливає на клінічні результати, як при розладах настрою, так і при психотичних розладах.

В даний час проводиться кілька довгострокових досліджень, які покажуть чи є прямий вплив монотерапії добавкою Inositol на поліпшення ментальності у широкому розумінні, включаючи когнітивні функції та загальний психічний добробут у здорових людей.

к содержанию ↑

Як може допомогти інозитол при депресії?

Біодобавка Inositol допомагає при депресії завдяки своєму впливу на нейротрансмітерні системи у мозку, зокрема на серотонін. Він має терапевтичну дію при станах, які зазвичай лікуються селективними інгібіторами зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС).

Щоденний прийом 12 г харчової добавки Inositol призводить до значного покращення загального стану при депресії після 4 тижнів прийому.

Існує також дослідження, яке доводить позитивний вплив регулярного прийому БАД Інозитол на емоційно-психологічний стан та загальне самопочуття жінок з передменструальним дисфоричним розладом (ПМДР).

к содержанию ↑

Інозитол у лікуванні панічного розладу

Сьогодні інозитол допоможе тим, хто страждає від панічного, обсесивно-компульсивного чи посттравматичного стресового розладу. Дозування, 12-18 г на день, і режим прийому повинен визначити лікар. Слід бути готовим до того, що такі високі дози можуть спричинити нудоту та розлад травлення.

Однак у добавки Інозитол користь не доведена при шизофренії, хворобі Альцгеймера, синдромі дефіциту уваги та гіперактивності, аутизмі або когнітивних порушеннях, викликаних електросудомною терапією.

к содержанию ↑

Дія інозитолу на організм

Інозитол синтезується і розосереджується по всьому організму, але особливо велика його концентрація в клітинах головного мозку.

Для виробництва речовини організм використовує вуглеводи, що надходять разом з їжею.

Компонент має велику цінність для організму. Це вітаміноподібна речовина впливає на вироблення гормону інсуліну, нормалізує об’єм цукру в крові, а також серотоніну та дофаміну, що підтримують хімічні процеси в головному мозку. Дані речовини відіграють ключову роль для гарного настрою і самопочуття. Встановлено, що у людей, схильних до депресії, підвищеної тривожності та компульсивних розладів, рівень серотоніну та дофаміну значно нижче норми.

Вітамін В8 активно бере участь в ліпідному обміні, покращує передачу нервових імпульсів, регулює перистальтику кишечника і впливає на рівень холестерину. В ендокринології входить в комплексну терапію профілактики тиреоїдиту. Речовина також входить до складу кремів і масок, покликаних продовжувати молодість шкіри.

к содержанию ↑

Чи впливає інозитол на схуднення

Інозитол – компонент, що впливає на рівень гормонів. Це особливо важливо знати людям з надмірною масою тіла, адже набору зайвих кілограмів часто сприяє гормональний дисбаланс. Саме гормони жирової тканини направляють в мозок сигнали, що регулюють швидкість обмінних процесів і процес спалювання калорій. З цієї причини, прагнучи позбутися від жирових накопичень, важливо впливати саме на гормональний баланс. В цьому випадку кілограми дійсно підуть, вага буде стабільною, а фігура – стрункою.

Одним з порушень гормонального балансу, що важко піддається лікуванню, є резистентність до лептину – гормону жирової тканини. Люди з цією патологією часто не можуть схуднути, незважаючи на прикладені титанічні зусилля. Дослідження в галузі ендокринології продемонстрували ефективність інозитолу при корекції подібних гормональних порушень. Речовина знижує резистентність до лептину, дозволяючи запобігти ожирінню.

Таким чином, завдяки систематичному прийому інозитолу, можна контролювати показники своєї ваги, більше не боючись жирових відкладень.

к содержанию ↑

Як інозитол у поєднанні з іншими добавками посилює ефект?

Інозитол може посилювати свій ефект при поєднанні з іншими добавками. До синергетиків інозитолу входять:

  • цинк;
  • селен;
  • альфа-ліпоєва кислота;
  • вітамін C;
  • магній;
  • вітамін В6;
  • фолієва кислота (В9);
  • холін;
  • омега-3.

Інозитол – це потужна добавка, визнана за її потенційні переваги у лікуванні різних захворювань. Тому додавання БАД Інозитол до оздоровчої програми вимагає поінформованості про його поєднання з ліками та іншими добавками, які можуть призвести до небажаних побічних ефектів. Як приймати інозитол, щоб цього уникнути?

Слід розвести в часі, щонайменше на 4 години, прийом інозитолу та заліза. Їхня комбінація блокує засвоєння заліза.

Рекомендація роздільного прийому стосується і поєднання інозитолу з жиророзчинними вітамінами A, D, E, K, кобаламін (B12), біотин (B7). Такі комбінації можуть призвести не тільки до зниження ефективності мікронутрієнтів, а й до несприятливих ефектів: нудоти, дискомфорту в кишечнику, діареї.

Інозитол може посилювати дію СІЗЗС та інших антидепресантів, що може означати необхідність зміни дозування цих ліків.

Вітамін B8 також доведено взаємодіє з літієм, який використовується для лікування біполярного розладу. Таке поєднання знижує ефективність інозитолу та посилює побічні ефекти.

к содержанию ↑

Як правильно приймати інозитол і чи є протипоказання

Прийом інозитолу практично не дає побічних ефектів. Особливих протипоказань для прийому всередину він не має, оскільки синтезується організмом і забезпечує його нормальне функціонування. Виняток становить індивідуальна непереносимість інгредієнтів, що входять до складу харчових добавок.

Незважаючи на те, що ряд досліджень підтвердили користь інозитолу для вагітних, перед прийомом препарату все ж варто проконсультуватися з лікарем. Це також стосується пацієнтів, які не досягли 18-річного віку.

Добова доза інозитолу коливається в залежності від концентрації компонента, індивідуальної у кожного виробника. Тому перед застосуванням добавки слід ретельно вивчити інструкцію і дотримуватися зазначених рекомендацій. Залежно від показань і цілей прийому інозит може прийматися в кількості 1,5 до 8 г в день. Значне перевищення рекомендованих доз може викликати блювоту і розлад травлення.

Відзначається, що елемент більш ефективний з вітамінами своєї групи і вітаміном Е, які посилюють його позитивний ефект.

к содержанию ↑

Висновок

Інозітол (інозит) – вітаміноподібна речовина, що відноситься до групи вітамінів В, також відома під назвою вітаміну В8. Незважаючи на те, що компонент виробляється в організмі, його дефіцит може мати місце через неправильне харчування, стреси і ряд захворювань.

Регулярне вживання інозитолу дозволяє поліпшити стан людей, які страждають на психічні розлади. Дані наукових досліджень дозволяють говорити, що прийом цього компонента приносить користь пацієнтам з порушеннями метаболізму, панічними розладами, синдромом полікістозних яєчників і цукровим діабетом. Речовина необхідна для безперебійної роботи нервової системи, а також для репродуктивного здоров’я обох статей.