Про корисні властивості аргініну знають багато спортсменів і бодібілдерів, але дана амінокислота необхідна організму будь-якої людини. Аргінін грає важливу роль у багатьох процесах життєдіяльності, допомагає справлятися з серйозними захворюваннями та потрібен для підвищення результативності фізичних тренувань.

Що таке аргінін?

Аргінін – це умовно замінна амінокислота, що входить в основу білка та в невеликих кількостях виробляється в тілі людини. Вона існує в формі L- і D- ізомерів. Найбільшу користь людині приносить L-аргінін. Його можна отримати з продуктів харчування і харчових добавок. При наявності хронічних хвороб, цукрового діабету, травм або регулярних фізичних навантажень потреба людського організму в аргініні збільшується.

Аргінін відповідає за синтез білків і протеїну, бере участь в утворенні оксиду азоту, забезпечуючи нормальну роботу всіх органів людського тіла. Амінокислота стимулює вироблення інсуліну, а також необхідна для вироблення креатину, який впливає на роботу головного мозку.

arginin7

к содержанию ↑

Чим корисний L-аргінін?

Аргінін бере участь у всіх фізіологічних процесах в тілі людини, тому важливий для нормального самопочуття. Дана амінокислота використовується для профілактики розвитку хвороб серцево-судинної та нервової системи, підвищує тонус організму та його здатність протистояти несприятливим зовнішнім чинникам.

Основні корисні властивості аргініну:

  • стимулює кровообіг – перетворюючись в оксид азоту, аргінін розширює судини, запобігає збої в роботі серця та закупорювання артерій;
  • усуває еректильну дисфункцію у чоловіків – амінокислота сприяє посиленню притоку крові до чоловічих статевих органів, що покращує ерекцію;
  • виступає потужним антиоксидантом – аргінін нейтралізує вільні радикали і прискорює їх виведення з організму;
  • сприятливо впливає на центральну нервову систему – амінокислота підвищує швидкість передачі імпульсів між нейронами головного мозку, що покращує розумову діяльність;
  • сприяє лікуванню цукрового діабету 2-го типу – аргінін регулює кількість цукру в крові, стимулюючи вироблення глюкози;
  • нормалізує артеріальний тиск – беручи участь у виробленні оксиду азоту, амінокислота сприяє розслабленню м’язів судин, що допомагає стабілізувати кров’яний тиск;
  • підвищує імунітет – виробляючи оксид азоту, аргінін підвищує здатність імунної системи протистояти вірусам і патогенним мікробам;
  • знижує тривожність – амінокислота задіяна у виробленні гормону серотоніну, який відповідає за гарний настрій і здатність протистояти стресам.
к содержанию ↑

Натуральні джерела аргініну

Людина може отримувати аргінін з продуктів харчування. Для цього потрібно включити в свій щоденний раціон насіння гарбуза, горіхи, бобові культури та різні види м’яса – яловичину, індичатину, куряче філе. Аргінін також присутній в деяких видах риби, молочних продуктах.

Продукти з максимальним вмістом аргініну перераховані в таблиці.

Назва продукту Кількість аргініну (мг/100г)
Насіння гарбуза 5353
Кунжут 3326
Арахіс 2975
Яєчний білок 2460
Кета 1400
Куряче філе 1230
Бринза 1220
Індичатина 1170
Квасоля 1120
Тунець 1794

arginin1

к содержанию ↑

Додаткові джерела

Природним джерелом аргініну є продукти харчування, але людині рідко вдається ідеально збалансувати свій раціон. При заняттях спортом і деяких захворюваннях потреба в цій амінокислоті збільшується. В такому випадку необхідно щодня вживати велику кількість продуктів з високим вмістом аргініну, а це не завжди можливо.

Додатковим джерелом аргініну виступають спеціальні харчові добавки, які випускаються у формі таблеток, капсул, рідких розчинів або порошку. Вони можуть містити аргінін в чистому вигляді або в комплексі з іншими важливими амінокислотами. Харчові добавки з аргініном рекомендовані спортсменам, людям з діабетом, а також пацієнтам з травмами та небезпечними захворюваннями.

к содержанию ↑

Денна норма аргініну

Звичайній дорослій людині необхідно одержувати близько 5-6 грамів аргініну в добу, а дитині – до 4 мг. Якщо в щоденному меню присутні продукти, що містять високий відсоток даної амінокислоти, то з їжі можна отримати близько 5 грамів аргініну в день.

Люди, які піддаються інтенсивним фізичним навантаженням, повинні щодня отримувати до 9 грамів аргініну. В цьому випадку додатковим джерелом амінокислоти є харчові добавки. Точне дозування аргініну залежить від маси тіла людини – на кожен 1 кг ваги потрібно 115 мг амінокислоти. При використанні аргініну в лікувальних цілях точне дозування амінокислоти визначає лікар.

arginin2

к содержанию ↑

Рекомендації щодо прийому та побічні ефекти

Добавки з аргініном вживають за годину до прийому їжі або через годину після їжі. Якщо в раціоні присутні жирні страви, то приймати амінокислоту можна тільки через 3-5 годин після їх вживання, оскільки аргінін несумісний з жирною їжею.

Спортсмени вживають амінокислоту за півгодини до початку тренування або через 30 хвилин після його завершення. Для стимуляції секреції гормону росту рекомендується також вживати аргінін перед сном. Амінокислоту зазвичай приймають 2-3 рази на день, виконуючи вказівки на упаковці харчової добавки.

Експериментальні дослідження показали, що побічні ефекти від вживання аргініну зустрічаються дуже рідко, якщо людина дотримується рекомендованої дози. У рідкісних випадках під час прийому амінокислоти з’являється нудота, діарея або головні болі. При вживанні будь-яких лікарських препаратів перед прийомом аргініну необхідно проконсультуватися з лікарем. Жінкам в період вагітності та годування груддю, а також людям з астмою та індивідуальною непереносимістю речовини протипоказані харчові добавки, що містять аргінін.

arginin6

к содержанию ↑

Чи може бути дефіцит аргініну в організмі

Брак аргініну виникає в умовах незбалансованого раціону, а також при значних фізичних навантаженнях і захворюваннях. При нестачі аргініну погіршується робота головного мозку, зростає ризик розвитку цукрового діабету, з’являється слабкість. Брак цієї амінокислоти може призвести до гіпертонії та інфарктів, викликає передчасне старіння організму. Усунути дефіцит аргініну можна за допомогою спеціальних харчових добавок і збалансованого меню.

к содержанию ↑

Аргінін для спортсменів, в чому його користь?

При регулярних заняттях спортом рекомендується додатково приймати аргінін у вигляді харчових добавок. Амінокислота допомагає підвищити витривалість організму та прискорює відновлення після виснажливих фізичних навантажень.

Аргінін стимулює кровообіг, що сприяє прискореному притоку крові до м’язових тканин. В результаті цього м’язи краще збагачуються киснем і поживними речовинами. Аргінін також стимулює секрецію гормону росту, тому при вживанні даної амінокислоти спостерігається збільшення м’язової маси

Прийом аргініну одночасно з регулярними фізичними навантаженнями запускає процес активного спалювання жирових клітин. Амінокислота збільшує вироблення оксиду азоту в організмі, який стимулює метаболізм і забезпечує прискорене надходження глюкози в м’язи.

к содержанию ↑

Висновки

Аргінін належить до групи амінокислот, які мають ключове значення для організму. Він необхідний для повноцінної роботи багатьох органів людського тіла, покращує спортивні результати при активних фізичних навантаженнях, а також допомагає в лікуванні та профілактиці серйозних захворювань. Натуральним джерелом аргініну є продукти харчування, але спортсмени і люди з хронічними хворобами можуть приймати цю амінокислоту в формі харчової добавки.