Вся правда про колаген: розбираємо міфи та факти

Серед добавок для активного довголіття, здоров’я та краси БАД Колаген з’явився зовсім недавно. Проте активне просування його різних форм на світовому ринку б’юті-індустрії, яке супроводжується не завжди достовірною інформацією, вводить покупців в оману. Мета цієї статті – розвінчати міфи про колаген, представивши правду та наукові факти, щоб ви могли приймати обґрунтовані рішення щодо його використання.

к содержанию ↑

Значення колагену для здоров’я

Колаген це білок, що виконує в нашому організмі структурну функцію. Діючи як внутрішньоклітинний клей, він захищає тканини від розтягування та ушкодження. Складаючи приблизно 30% відсотків від усіх білків, присутніх в організмі, колаген підтримує та/або зміцнює кісткову та сполучну тканину, стінки судин, внутрішні органи, шкіру, волосся, нігті та зуби.

До «функціональних обов’язків», які наочно показують важливість цього структурного білка, входить:

  • надання форми та проникності клітинним мембранам;
  • зміцнення кісткової тканини;
  • підвищення пружності всіх різновидів сполучної тканини, стінок кровоносних та лімфатичних судин, серцевих клапанів та тканин внутрішніх органів;
  • підтримка:
    • тонусу колагеново-еластинового корсету шкіри;
    • еластичність нігтьових пластин;
    • густоти волосся;
    • функціонального стану сітківки та апарату, що відповідає за акомодацію кришталика.

Без синтезу власних колагенових білків в людському організмі не загоїлася б жодна рана, не було б можливим утворення та розсмоктування рубцевої тканини.

Увага! Агар-агар, який часто пропонується як заміна тваринного або морського колагену/желатину, причому не тільки в кулінарії, є сумішшю полісахаридів (агарози та агаропектину).

Насправді під назвою “веганський колаген” або “веганський будівельник колагену” ховаються функціональні продукти харчування, склад яких складається з рослинних екстрактів, амінокислот, вітамінів та мінералів, що позитивно впливають на синтез власних колагенів. При цьому жоден продукт, маркований як веганський колаген, не містить у своєму списку інгредієнтів фактичний колаген. [02].

к содержанию ↑

Основні міфи та факти про колаген

Помилок про колаген багато, ми розвінчуємо найпоширеніші. Отже, вся правда і міфи про колаген.

Міф 1: Власне вироблення колагену робить добавки непотрібними

Поширена думка, що організм людини здатний самостійно синтезувати достатню кількість колагену, тому прийом добавок недоцільний.

Справді, поки організм росте, він активно виробляє цей білок. Однак, починаючи з 21-25 років, синтез колагену поступово уповільнюється, а після 50 років цей процес різко скорочується. Крім цього ультрафіолет, хвороби, вплив УФ-випромінювання, нестача вітаміну C та куріння прискорюють процеси деградації колагенових волокон. [01].

Тому періодичний прийом добавки Колаген буде корисним усім, а після 50 його застосування наполегливо рекомендується:

  • Для профілактики та лікування атеросклерозу та гіпертонії, у тому числі при цукровому діабеті 2 типу 8 г, вранці та ввечері, протягом 6 місяців.
  • Для збереження або нарощування м’язової маси при віковій саркопонії (втраті) – 15 г, протягом 60 хвилин після 60 хвилинного силового тренування. Курс: 12 тижнів.
  • При артрозі/артриті – 30-40 мг протягом тривалого періоду часу (понад 12 місяців).
  • Від остеопорозу, у тому числі постменопаузального – 5 г. Необхідний паралельний прийом вітамінів С і D та кальцію. Тривалість курсу: 12 місяців та довше.

Міфи про колаген можна особисто розвінчати на практиці. Пийте по 3 г колагену протягом 3 місяців, і ви побачите реальне покращення стану шкіри та її омолодження.

к содержанию ↑

Міф 2: Колаген повністю усуває ознаки старіння шкіри

Під впливом недобросовісної реклами у багатьох сформувалася стійка думка, що чудодійний засіб, здатний повністю повернути час назад і стерти всі ознаки старіння шкіри вже придумано, і це БАДи Колаген. Міф чи реальність це, насправді залежить від поточного стану шкіри, віку, наявності захворювань, способу життя, харчування та дотримання водного балансу, дотримання правил та регулярності рутини за шкірою обличчя та тіла, якості доглядової та декоративної косметики.

Колагенові БАДи:

  • справді можуть:
    • підвищити еластичність, пружність, підтягнутість та зволоженість шкіри, що зробить її більш гладкою та сяючою;
    • зменшать вираженість або ліквідують дрібні зморшки, і запобігають появі новим, тим самим ніби уповільнивши процес старіння;
  • точно не можуть:
    • повністю усунути/розгладити глибокі зморшки;
    • зупинити природний процес старіння чи повернути його назад;
    • замінити сучасний хоча б мінімальний «золотий стандарт» догляду за шкірою – очищення, зволоження, захист від сонця.

Тримісячний пероральний прийом колагенових пептидів значно покращує зовнішній вигляд шкіри, її гідратацію, еластичність, щільність, роблячи її гладкою, прибираючи лущення. Такий курс покращує фізіологію глибоких шарів шкіри, не вимагаючи витрат на дорогі космецевтичні креми. Тривалий прийом брендових БАД Колаген безпечний, не викликає жодних побічних ефектів, забезпечує естетично значущу регенерацію шкіри, добре переноситься та не знижує ефективності у подальші періоди застосування. [03].

Найбільшою гомологічною схожістю з людським має колаген морського огірка. Добавки з ним також показали високий рівень антиоксидантного захисту. [04].

Існують численні дослідження, що підтверджують, що добавки колагенових гідролізатів уповільнюють процеси старіння та прискорюють регенерацію клітин, чим омолоджує шкірний покрив. З цим краще справляється колаген, добутий з морських риб. Він не тільки має більш високий профіль безпеки, але доведено має кращу біоактивність і біодоступність у шлунково-кишковому тракті. І це не міфи про колаген, а доведений науково факт у галузі дерматології та косметики. [05].

к содержанию ↑

Міф 3: Результат від колагену проявляється відразу

Це твердження про колаген – міф 100%. Щоб дочекатися перших позитивних ознак та змін зі шкірою, а тим більше з кістками, суглобами, нігтями чи волоссям, потрібно приймати добавку щонайменше місяць. Стандартний курс безперервного прийому у таких випадках становить від 3 до 12 і більше місяців. Але є 2 винятки.

По-перше, добавка притуплює почуття голоду. Під час схуднення або зниження апетиту при діабеті рекомендується приймати БАД Колаген по 10 г, між їдою і перед сном. [06].

По-друге, у порівнянні з таблетками, капсулами та порошками, питний колаген має перевагу. Майже всі відзначають позитивний вплив на роботу травної системи. Медики пояснюють це тим, що питна форма одразу знижує кислотність шлункового соку. Але при цьому вона полегшує процес розщеплення та підвищує швидкість засвоєння харчових білків, усуває запалення та прискорює відновлення стінок тонкого кишечника. Питний колаген реально посилює вироблення кишкового слизу і не гірше пре- і пробіотиків сприяє нормалізації балансу флори мікробіота.

к содержанию ↑

Міф 4: Колаген діє виключно на шкіру

Ні, вибіркової дії колагену на якусь окрему тканину чи функцію не існує. Потрапивши у шлунок харчовий колаген починає розщеплюватись на пептиди, а потім на амінокислоти. Саме ці речовини можуть проникнути з кишечника в кров, а потім використовуються організмом для вироблення власного (базального) колагену.

В організмі людини синтезом колагену займаються клітини сполучної тканини – фібробласти, клітини хрящової тканини – хондробласти, клітини кісткової тканини – остеобласти, а також епітеліальні клітини.

Який колаген і де його більше вироблятиметься у конкретний час – це вирішує сам організм. Тому якщо добавка куплена з метою поліпшення стану і для омолодження шкіри, але в організмі є серйозніші проблеми, де терміново потрібен колаген, то шкірі, так само як і нігтям і волоссю, дістанеться менше будівельного матеріалу для власного колагену, ніж їм би хотілося.

к содержанию ↑

Міф 5: Колаген корисний лише людям старшого віку

Тільки людям після 50 потрібен колаген – правда чи міф? Це звичайно ж помилка. Повторимося, прискорений синтез колагенового білка припиняється, і починається його поступове скорочення у віці між 20 і 25 роками. Даючи організму потрібні йому амінокислоти і пептидні ланцюжки, ви тим самим допомагаєте виробленню базального колагену. Тому прийом БАД Collagen з оздоровчою метою і для краси можна та потрібно розглядати вже після 25 років.

Якщо ви займаєтеся спортом чи фітнесом, то це робити тим більше треба. Прийом колагену доведено допомагає:

  • У профілактиці запалень і розтягувань зв’язок та сухожиль – 50 мг + комплекс вітамінів, мінералів, глюкозаміну, сульфат хондроїтину. Під час лікування та реабілітації після розтягування зв’язок – 5-8 г.
  • У профілактиці деформуючого артрозу – систематично, по 10 мг в комбінації з амінокислотами та/або глікозаміногліканами.
  • У зменшенні суглобового дискомфорту після вправ з обтяженнями – 25 мл рідкого препарату, що містить 10 г гідролізату колагену, протягом 24 тижнів.
  • Для нарощування маси м’язів – 15-20 г, в 2-3 прийоми.
  • Для зниження жирових відкладень – 2 г (по 500 мг, 4 рази на день) морського колагену (зі шкіри ската) протягом 12 тижнів, за умови дотримання гіпокалорійної дієти.

Щоб захистити шкіру від провисання під час інтенсивного зниження ваги, починайте приймати колаген заздалегідь (за 3-4 тижні) по 4 г на день перед сном.

к содержанию ↑

Міф 6: Побічні ефекти від колагену відсутні

Це твердження про колаген – міф, так як, хоча добавка і вважається безпечною, повністю виключити можливість побічних ефектів від її прийому не можна. Можливі:

  • розлади травлення – дискомфорт у кишечнику, здуття живота, печія, нудота, діарея;
  • індивідуальна непереносимість;
  • виникнення алергії;
  • деякі з добавок колагену, отриманих з морських джерел, можуть містити високий рівень кальцію та викликати підвищення його рівня.

Щоб мінімізувати можливість побічних ефектів колагенової добавки, починати її прийом слід з мінімальних доз, збільшуючи їх поступово та плавно. І звичайно, не перевищувати дозування, вказане в інструкції.

БАД Collagen заборонено приймати при наявній алергії на сировину, з якої вона виготовлена, при патологіях печінки, а також під час вагітності та годування грудьми.

Увага! Заборонено одночасний прийом колагенових добавок та нестероїдних протизапальних препаратів, антикоагулянтів та антиагрегантів.

Діабетикам, які приймають метформін або інсулін, слід з особливою ретельністю підходити до моніторингу рівня цукру в крові, оскільки колаген може посилювати їхню дію. Реакція індивідуальна та слабко прогнозована.

к содержанию ↑

Міф 7: Відмінностей між типами колагену немає

В організмі людини виділяють 29 різних типів колагену. Найпоширеніші:

  • I тип – у шкірі, сухожиллях, зв’язках, кістках, зубах;
  • II тип – у хрящах;
  • III тип – у шкірі, стінках судин та тканинах внутрішніх органів;
  • IV тип – у базальних мембранах сполучної тканини, що оточує внутрішні органи;
  • V тип – у м’яких тканинах, плаценті, судинах, хоріоні.

Кожен тип колагену має свою унікальну структуру та функції.

Раніше вважалося, що будь-який тип харчового колагену приносить однакову користь різним тканинам організму. Сьогодні точно відомо, що ефективність впливу все-таки залежить від, нехай і невеликої, але наявної різниці амінокислотного складу. Величезний вплив має і біологічна активність дієтичного колагену. Вона безпосередньо залежить від назви сировини, її походження та умов вирощування, а також від технології виробництва (вибору методу очищення та екстракції).

Сьогодні точно доведено, що нативний колаген має специфічний імунно-опосередкований механізм, а гідролізований колаген має хондропротекторну дію. [07]. А за результатами дослідження 2023 року, для покращення здоров’я суглобів, м’язів і кісток у людей похилого віку, зниження суглобового болю та збільшення амплітуди руху в суглобах рекомендується прийом добавки Collagen (нерозчинний, неденатурований, II типу) з курячої сировини або рогів оленя.

Якщо ваша мета – покращити стан шкіри, нігтів, волосся, сухожиль і зв’язок, схуднути чи навпаки наростити м’язову масу – сміливо купуйте у нашому магазині будь-яку форму БАД Collagen. Вегетаріанцям рекомендуємо Marine Collagen, витягнутий із кісткової тканини морських риб. Він також підходить для тих, хто не вживає свинини. Всі брендові добавки виготовлені за сучасним технологіям, що гарантують швидке протягом 1 години засвоєння колагенових пептидів у 12-палій кишці та верхньому відділі тонкого кишечника.

к содержанию ↑

Чому важливо знати правду про колаген?

Розібравшись із поширеними міфами та підкріпивши інформацію науковими фактами, стає очевидним, що БАД Collagen – це не панацея від усіх бід, але й не марний продукт. Його ефективність залежить від багатьох факторів: віку, способу життя, індивідуальних потреб організму і, звичайно ж, якості самої добавки. Знаючи правду про колаген, ви зможете зробити усвідомлений вибір, уникнути невиправданих очікувань і, можливо, справді підтримати своє здоров’я та красу за допомогою цього цінного білка.

Джерела

[01]. Реджинальд Деві. Колаген: Міф №1. Синтез та шляхи деградації у людей 2022.

[02]. Даніель Мартінес-Пуч. Добавки Collagen для здоров’я суглобів: зв’язок між складом та науковими знаннями. 2023.

[03]. Ліана Больке. Добавка Collagen покращує гідратацію, еластичність та щільність шкіри: результати рандомізованого плацебо-контрольованого сліпого дослідження. 2019.

[04]. Мд Зайнув Абедін. Біохімічні та нейтралізуючі радикали властивості гідролізатів колагену морського огірка (Stichopus vastus). 2014.

[05]. Рука Аль-Атіф. Питний колаген: міфи та реальність

про добавки від старіння та зморшок: зсув парадигми в галузі дерматології та косметики. 2022.

[06]. Ананда Хохстенбах-Валеню. Дієти з одним білком, казеїном, желатином або колагеном впливають на витрату енергії однаково, але на баланс субстрату та апетит у дорослих по-різному. 2009.

[07]. Даніель Мартінес-Пуч. Добавки Collagen для здоров’я суглобів: зв’язок між складом та науковими знаннями. 2023.