Лецитин та його сумісність з іншими вітамінами та мінералами

- Лецитин: що краще не приймати разом з ним?
- Лецитин: з чим не можна приймати
- Сумісність лецитину з вітамінами
- Лецитин та вітамін C: сумісність
- Чи можна приймати лецитин та вітамін D разом?
- Сумісність лецитину з вітамінами групи B
- Сумісність лецитину з мінералами
- Лецитин з магнієм (Mg)
- Лецитин та цинк: чи можна їх приймати одночасно?
- Лецитин та Омега-3: їх взаємодія
- Лецитин і таурин: чи варто їх поєднувати?
- Сумісність лецитину та алкоголю
- Таблиця сумісності лецитину з вітамінами та мінералами
- Як правильно та безпечно приймати лецитин?
Серед добавок для здоров’я та довголіття, що набирають популярність, і продукт спортивного харчування – Лецитин. Сумісність з вітамінами, мінералами та іншими БАДами, що активно приймаються сьогодні цікавить багатьох. Проаналізувавши рейтинг запитів в інтернеті на цю тему, відповідаємо на топові з них.
Лецитин: що краще не приймати разом з ним?
Лецитин був вперше виділений 1845 року французьким хіміком і фармацевтом Теодором Гоблі. Він виділив його з яєчного жовтка. Але назву виявленої речовини – фосфатидилхоліну – lecithin (від грецького lekithos, що означає яєчний жовток) він дав лише у 1850 році, і лише до кінця 1874 року встановив його формулу. У проміжку Гоблі продемонстрував його присутність у різних біологічних матеріалах – у венозній крові, жовчі, спермі, легенях та тканинах мозку людини, овець та курей. [01].
Сьогодні визначення та склад цієї речовини повністю уточнено. Лецитин – тригліцерид, у якому одна жирна кислота замінена кон’югатами фосфатної кислоти. Залежно від джерела походження (соя, соняшник) у ньому, у різних пропорціях, присутні гліцерофосфоліпіди – фосфатидилхолін, фосфатиділетаноламін, фосфатидилінозитол, фосфатидилсерін. Під дією панкреатичних ферментів ці речовини розщеплюються у тонкому кишечнику на холін, фосфорну та вищі поліненасичені жирні кислоти (ПНЖК), а також триметиламіноксид. [01], [02].
Ті, хто займаються спортом приймають lecithin, як попередник холіну, для [03]:
- підтримки або збільшення (при падінні) витривалості та продуктивності;
- нарощування м’язової маси;
- зниження м’язового стресу від високоінтенсивних фізичних навантажень;
- стабілізації центральних систем, прискорення регенеративних процесів та швидкого відновлення та після тренувань;
- для схуднення.
У терапевтичній та оздоровчій практиці БАД Lecithin приймають при синдромі дефіциту уваги та гіперактивності, при розумовому та/або фізичному стресі в молодому віці, для покращення функцій мозку у літніх людей, а також для зниження рівня «поганого» холестерину та нормального функціонування печінки. [03].
к содержанию ↑Лецитин: з чим не можна приймати
Приймаючи добавку Lecithin, важливо враховувати його сумісність з іншими нутрієнтами. Деякі можуть перешкоджати його засвоєнню і знижувати користь, інші – викликати небажані реакції.
Залізо [04] знижує біодоступність лецитину. До того ж у присутності лецитинових фосфоліпідів цей важливий для здоров’я людини мінерал, який сам по собі погано засвоюється, знижує своє засвоєння ще більше. Тому прийом добавки Залізо (будь-якої форми заліза) та будь-якої добавки Лецитин має бути розведений у часі, як мінімум, на 4 години.
Щодо сумісності кальцію і лецитину, що часто зустрічається в статтях на тему «З якими вітамінами не можна приймати лецитин», твердження про їх несумісність та взаємну перешкоду до засвоєння, дослідженнями не доведено. І сьогодні вони часто одночасно присутні у складах комбінованих багатокомпонентних добавках, правда в незначних кількостях.
На замітку. Ось з чим не можна приймати лецитин 100%, так це з антикоагулянтами. Lecithin посилює їхню дію, і може призвести до кровотечі.
Також уточнимо, що поєднання лецитину з продуктами, багатими насиченими жирами знижує його засвоєння і перешкоджає транспортуванню в клітини. Розведіть прийом лецитину у часі з вживанням жирного м’яса, сала, курки зі шкірою, молочних продуктів високої жирності, випічки та смажених на насичених жирах страв.
к содержанию ↑Сумісність лецитину з вітамінами
Запитуючи: з якими вітамінами не можна приймати лецитин – насамперед мають на увазі добавку Вітамін C, присутній у всіх вітамінно-мінеральних комплексах, а також вітамін Д, який сьогодні рекомендують приймати всім українцям щодня, цілий рік (без перерв на відпочинок) та без призначення лікаря. Відповідаємо на кожен із запитів окремо.
Лецитин та вітамін C: сумісність
Досліджень, що доводять те, що вітамін C змінює молекулярну структуру лецитинів немає. Відсутні докази погіршення їх засвоєння у присутності аскорбінової кислоти. Навпаки, деякі дані свідчать, що БАД Лецитин може сприяти засвоєнню аскорбінової кислоти, особливо у формі ліпосомального вітаміну C.
Ліпосомальна технологія використовує лецитин (точніше, фосфоліпіди з лецитину) для створення мікроскопічних бульбашок (ліпосом), які можуть інкапсулювати вітамін C. Вважається, що така форма доставки допомагає захистити вітамін C від руйнування в травному тракті та покращити його всмоктування.
к содержанию ↑Чи можна приймати лецитин та вітамін D разом?
Так, раніше вважалося в теорії, а сьогодні комбінація добавок Лецитин і Вітамін Д сумісність їх доведено дослідженням [05]. У цьому експерименті доведено і те, що вітамін E та лецитин сумісність має таку, що дозволяє прискорювати транспорт утвореного холіну до клітин організму.
Проте слід знати, що високі дози обох речовин, особливо у тих, у кого раціон насичений жирами, можуть призвести до перевантаження організму ліпідами та підвищення загального холестерину.
Увага! Високі щоденні дози лецитину небезпечні ризиком серцево-судинних патологій. Оскільки кишковий мікробіот перетворює надлишки лецитину в триметиламіноксид – фактор розвитку атеросклерозу, інсульту, серцево-судинних захворювань. [06].
к содержанию ↑Сумісність лецитину з вітамінами групи B
Лецитин і всі вітаміни із групи B вважаються сумісними, і часто зустрічаються у складі тих самих добавок. Ці комбінації використовуються для підтримки нервової системи та когнітивних функцій.
Щодо популярного запиту – лецитин та фолієва кислота сумісність. Він обумовлений поінформованістю сучасних молодих жінок у тому [**], [**], [03], що:
- фолієва кислота (вітамін B9) є критично важливою для профілактики дефектів нервової трубки плода на ранніх етапах вагітності;
- лецитин підтримує розвиток мозку та когнітивних функцій плода протягом усієї вагітності та забезпечує комплексну нейронну підтримку з перших днів життя дитини;
- брак лецитину у вагітних є причиною передчасних пологів і недоношеності в 1 випадку з 4;
- дефіцит лецитину в грудному молоці у жінки можуть викликати закупорку грудних проток, а для немовляти небезпечний затримкою росту та розумового розвитку.
Гінекологи акушери та репродуктологи розглядають добавки Лецитин і Фолієва кислота як чудовий дует, що працює в синергії, який рекомендують пити жінкам, які планують зачаття, за кілька місяців до настання вагітності. Вітамін B9 закладає основу здорової нервової системи, а лецитинові фосфоліпіди допоможуть будувати міцні клітинні мембрани мозку, забезпечуючи оптимальні умови для повноцінного розвитку майбутньої дитини. Дозування добавок Folic Acid та Lecithin під час вагітності та в період лактації визначається для кожної жінки індивідуально.
к содержанию ↑Сумісність лецитину з мінералами
А з чим можна пити лецитин із мономінеральних БАДів?
Лецитин з магнієм (Mg)
Обидва ці елементи важливі для нормального функціонування нервової системи та цілісності клітинних мембран. Тому дієтологи часто радять комбінувати Mg та lecithin при інтенсивних розумових та фізичних навантаженнях, оскільки вони разом беруть участь у процесах відновлення нервових клітин та енергетичної регуляції організму.
Водночас досліджень на тему «Лецитин та магній: сумісність при одночасному прийомі» не проводилося, але теоретично вони не повинні заважати засвоєнню один одного.
Проте, приймаючи таку комбінацію БАДів – Лецитин і магній – слід пам’ятати таке. Високе дозування магнію може перешкоджати засвоєнню фосфоліпідів та знизити їх ефективність. Рекомендується приймати ці речовини в різний час доби, або проконсультуватися з фахівцем для визначення оптимальних індивідуальних доз, які можна приймати разом.
к содержанию ↑Лецитин та цинк: чи можна їх приймати одночасно?
Як і з магнієм, у поєднанні цинк та лецитин сумісність їх також не вивчали. Але про те, що лецитин і Zn можна приймати одночасно можна судити з дослідження впливу соєвого лецитину, оксиду цинку і метилсульфонілметану як допоміжних інгредієнтів, що покращують засвоєння амінокислот з розгалуженим ланцюгом із сумішей тваринних і рослинних білків. В результаті проведеного експерименту було доведено, що одночасний прийом добавок Лецитин, Цинк, МСМ і BCAA покращує кишковий транспорт та біодоступність усіх амінокислот BCAA [07].
к содержанию ↑Лецитин та Омега-3: їх взаємодія
Чи можна приймати разом омега 3 та лецитин? Досліджень за участю людей на цю тему також не проводилося. Однак зробити висновок про те, що комбінація ПНЖК омега та лецитин сумісність є, і вона може бути навіть синергетичною, можна зробити з наступного:
- в результаті ферментації лецитину в кишечнику з нього виділяється нехай і невелика кількість омега 3 та інших вищих поліненасичених жирних кислот [02];
- існують добавки Омега-3 у фосфоліпідній формі, що також говорить про природний зв’язок між цими речовинами – фосфоліпіди лецитину є основними компонентами клітинних мембран та впливають на властивості мембран, куди вбудовуються Омега-3 жирні кислоти;
- згідно з даними перевірки лікарських взаємодій на Drugs.com, прямих негативних або блокуючих взаємодій між БАДами Лецитин і Омега 3 не має [08].
Синергічна взаємодія ПНЖК омега-3 та лецитину доведена кількома дослідженнями на щурах. Вивчалося зниження артеріального тиску при спонтанній гіпертензії [10] та збільшення біодоступності однієї зі складових омега-3 – докозагексаєнової кислоти (ДГК) [11].
До уваги. Чи можна пити лецитин та риб’ячий жир разом? Так, одночасно приймати Добавки риб’ячий жир і Лецитин можна. [09].
к содержанию ↑Лецитин і таурин: чи варто їх поєднувати?
Питання про те, чи варто поєднувати прийом лецитину та таурину, виникає досить часто. Таурин – це не вітамін, а амінокислота, яка має антиоксидантні властивості, бере участь в енергетичному обміні, підтримує здоров’я нервової системи та функцію м’язів. Тому спільний прийом бадів Таурин і Лецитин може надавати подвійний позитивний вплив на нервову систему, покращувати кровообіг, підтримувати здоров’я очей, а також сприяти поліпшенню пам’яті та концентрації уваги.
БАДи Лецитин і Таурин разом та одночасно приймати можна.
По-перше, у списку речовин, з якими не можна приймати таурин, lecithin відсутній [12].
По-друге, деякі комплексні добавки вже включають до свого складу обидва ці компоненти, поряд з іншими вітамінами та мінералами.
к содержанию ↑Сумісність лецитину та алкоголю
У списку запитів З якими вітамінами не можна приймати лецитин є й питання щодо його сумісності з алкогольними напоями. Відповідаємо.
Lecithin має гепатопротекторні властивості та може прийматися з метою прискорення відновлення клітин печінки. Але його спільний прийом з алкогольними напоями, як і одночасний прийом препаратів Есенціале, Глутаргін, Расторопша чи Артишок з алкоголем, на жаль, не блокує негативний вплив етанолу на клітини печінки. У цьому гепатопротекторний ефект препаратів повністю нівелюється. Тож пити одночасно Лецитин та алкогольні напої можна, але жодної користі від цього не буде.
к содержанию ↑Таблиця сумісності лецитину з вітамінами та мінералами
Назва вітаміну чи мінералу | Сумісність при одночасному прийомі з БАД Lecithin |
Вітаміни D, E (токоферол), А і К | покращує транспорт |
Омега-3, риб’ячий жир | відмінна |
Таурин | відмінна |
Фолієва кислота (вітамін B9) | відмінна |
Вітаміни групи B | відмінна |
Вітамін С | гарна |
Магній | гарна |
Цинк | гарна |
Кальцій | не визначено |
Залізо | погана |
Як правильно та безпечно приймати лецитин?
Для різних цілей прийом добавки Лецитин відрізняється. Ось кілька загальних прикладів, які допоможуть зорієнтуватися:
- для загальної підтримки здоров’я – 1 капсула на день;
- для підтримки когнітивних функцій та пам’яті 1 капсула, 3 рази на день;
- для спортсменів – 4 капсули, 3 рази на день під час їжі, та 1 раз перед тренуванням;
- для тих, хто худне – 2 капсули, 1 до та 1 після тренування;
- для дітей та підлітків до 16-18 років, вагітних та годуючих жінок дозування визначає лікар. Їм краще вживати лецитин у продуктах: насіння соняшника, яйця, ікри риб;
- лецитин та омега 3 як приймати одночасно – у такому випадку потрібно пам’ятати про поступове, плавне та повільне збільшення дозування ПНЖК омега-3, починаючи з мінімального.
Для найкращого засвоєння капсули БАД Lecithin приймається під час їжі.
Увага! Протипоказання лецитину – алергія на сою/яєчний жовток/олію, панкреатит та гастрит у стадії загострення, гіпотиреоз, синдром Жильбера, прийом антикоагулянтів, статинів, метформіну, інсуліну.
При виникненні побічних ефектів: діарея, нудота, біль у шлунку або відчуття переповнення – слід припинити прийом добавки Lecithin та проконсультуватися з лікарем.