Перший, який з’явився в середині 50-х років минулого століття, і досі найпопулярніший продукт спортивного харчування – протеїн. Але його порошкову форму сьогодні можна зустріти не лише у спортсменів та любителів фітнесу. Цей продукт активно застосовується в дієтах лікувального харчування та є у раціоні прихильників Здорового Способу Життя. Тому не дивно, що пошуковий запит: Чи можна приймати прострочений протеїн? входить у ТОП питань про цей продукт спортхарчу.

к содержанию ↑

Термін зберігання протеїну та втрата своїх властивостей

Сьогодні більшість виробників спортивного харчування ставлять на своїй протеїновій продукції не один, а два терміни придатності. Це з особливостями зберігання та вживання протеїнових порошків, і навіть з тим, кожен споживач використовує цей білковий продукт по-різному.

Термін зберігання протеїнового порошку:

  1. Термін придатності в запечатаній упаковці: Використовувати до. Це період часу, протягом якого протеїновий порошок не втрачає своїх позитивних ефектів, але за умови зберігання в непорушеній упаковці та дотриманні рекомендованих умов (температури, вологості). На термін придатності протеїну в запечатаній упаковці впливають:
    • джерело сировини – сироватковий зберігатися менше за інших, менше ніж казеїновий або рослинний;
    • умови виробництва та якість упаковки – сучасні технології виробництва та герметична упаковка дозволяють значно продовжити час зберігання в нерозкритій та цілій упаковці.
  2. Термін придатності протеїну після відкривання. Це період часу, протягом якого порошок зберігає свої властивості після розкриття пакета/банки. З цього моменту протеїновий порошок починає взаємодіяти з навколишнім середовищем (повітря, волога), що може призвести до втрати його властивостей та появи бактерій. На термін придатності протеїну після відкривання впливає маса препарату. Виробники спортхарчу орієнтуються на середньостатистичне регулярне застосування продукту спортсменами за умови дотримання рекомендованих умов зберігання.

Дотримання термінів та належних умов зберігання гарантує споживачеві, що протеїновий порошок буде свіжим, з приємним заявленим смаком та принесе максимальну ефективність.

Термін придатності протеїнового порошку також залежатиме від того, що в ньому знаходиться. Багато протеїнових порошків виготовляються з консервантами, які допомагають продовжити термін їх зберігання.

Дослідження, проведене Journal of Dairy Science [02], показало, що сироватковий протеїновий порошок провідних американських виробників спортхарчу мав термін придатності понад 12 місяців у суворих умовах (висока температура та вологість) та до 19 місяців у нормальних умовах зберігання. При цьому протеїновий порошок, що використовується для експерименту, не містив консервантів, які містяться в деяких з цих продуктів. Щоб продовжити термін придатності, деякі виробники додають порошковий протеїн лецитин, мальтодекстрин і/або сіль.

к содержанию ↑

Чи можна приймати протеїн, якщо він прострочений?

Запасатися простроченими протеїновими порошками на розпродажах чи ні – вибір споживача.

Відповідно до USDA, продукти, які безпечно зберігаються за кімнатної температури повітря, називаються продуктами тривалого зберігання. За винятком дитячої суміші та деяких видів дитячого харчування, федеральні правила США не вимагають від компаній друкувати дату використання, термін реалізації або термін придатності своєї продукції. Тим не менш, деякі американські штати все-таки вимагають вказувати дату придатності протеїнових порошків.

За даними Міністерства сільського господарства США та FDA, порошкові протеїнові продукти, на упаковці яких вказано термін придатності, після його закінчення безпечні для здоров’я дорослої людини. Тому відповідь на запитання – чи можна пити прострочений протеїн – так можна. Тим не менш, слід враховувати те, що він може виявитися неприйнятної якості зі зміненим смаком або текстурою.

к содержанию ↑

Ознаки зіпсованого протеїну

Втрата властивостей протеїну проявляється:

  • гіркістю з кислим присмаком;
  • затхлим неприємним гнильним запахом;
  • жовтизною або потемнінням кольору;
  • появою грудочок;
  • погіршенням розчинності;
  • уповільненням засвоєння.

При виникненні таких ознак протеїновий порошок нехай і ненабагато, але знижує біологічну цінність – зменшується кількість протеїнів та/або амінокислотних ланцюжків і збільшується кількість непридатних для побудови людських білків шлакових сполук.

к содержанию ↑

Скільки можна зберігати протеїновий коктейль після приготування?

Відповідає Дон Джексон Блатнер, сертифікований дієтолог, CSSD, автор книги “Обмін суперпродуктами”. [03].

Скільки годин можна зберігати протеїновий коктейль у холодильнику?

Свіжий змішаний протеїновий коктейль зберігається в холодильнику протягом 72 годин. Але оскільки неминуче відбуватиметься його розшарування, перед вживанням його треба буде знову струснути. Тому його і зберігати краще в шейкері, не переливаючи з ємності в ємність.

Якщо змішується тільки протеїновий порошок та вода чи молоко, коктейль можна готувати заздалегідь. Але якщо додаватимуться додаткові продукти потрібно думати. Якщо заздалегідь готувати, а потім зберігати смузі-протеїновий коктейль, його смак і якість можуть сильно змінитися в гірший бік.

к содержанию ↑

Як довго можна зберігати протеїновий коктейль без холодильника?

Домашній протеїновий коктейль без холодильника може безпечно зберігатись 2 години. Щоб збільшити цей час – охолодіть готовий коктейль протягом 15-20 хвилин у морозильній камері, а потім перелийте його в термочашку, яка зберігає холод.

Термін зберігання протеїну після розкриття упаковки

Основні причини втрати властивостей протеїну після відкриття упаковки [01]:

  • Взаємодія з киснем.
    При контакті з повітрям протеїни окислюються. Цей процес призводить до руйнування амінокислот.
  • Вологість повітря.
    Попадання молекул води в упаковку з протеїном сприяє прискореному розмноженню мікроорганізмів, що неминуче потрапляють з повітрям, для яких протеїни є відмінним середовищем проживання.
  • Сонячне світло.
    Молекули амінокислот, що містять протеїни, поглинають енергію світла і негативно реагують на ультрафіолетове опромінення. Фотохімічні реакції, що відбуваються в подальшому, призводять до утворення вільних радикалів, які починають руйнувати навколишні молекули.

Ще одна з причин, що допомагають втратити протеїновому порошку, його якість і корисні властивості – це температура навколишнього середовища. Підвищені значення (починаючи з >26-28°C) прискорюють всі руйнівні хімічні процеси, які у продукті, викликані контактом з молекулами кисню і води, і впливом сонячних променів. При тривалому впливу ультрафіолетової радіації можлива навіть денатурація (розплавлення) білкових молекул протеїнового порошку.

Найчастіше спортсмени купують саме сироватковий протеїн, тому не дивно, що питання, що найчастіше задається в Google – Який термін придатності сироваткового протеїну після відкриття?

Точної відповіді немає. Кожен виробник вказує свій термін придатності протеїну після відкриття, який, залежно від обсягу упаковки, її якості та можливості герметичного закриття, а також наявності консервантів, варіюється від кількох тижнів до кількох, іноді до 12 місяців після відкриття упаковки.

к содержанию ↑

Висновок: де та як краще тримати протеїновий порошок?

Згідно з дослідженням 2005 року [02], нормальними умовами зберігання сироваткових протеїнових порошків вважаються:

  • температура 21°C;
  • 35% відносної вологості повітря;
  • без доступу повітря та сонячного світла.

У наших будинках і квартирах цим умовам, як правило, відповідають кухонна шафка або комора, подалі від плити та інших джерел тепла. Якщо заводське пакування не забезпечує герметичність зберігання, його потрібно замінити.

к содержанию ↑

Чи можна приймати прострочений протеїн?

Нерозкрита та неушкоджена упаковка сироваткового протеїну може залишатися придатною для використання протягом як мінімум 9-12 місяців з дати, зазначеної на етикетці.

Сироватковий протеїн: термін придатності після відкриття?

Відкритий сироватковий порошок є абсолютно безпечним для вживання протягом 6 місяців після відкривання після дати «використовувати до», якщо порошок не змінив смаку та запаху.

І насамкінець, даємо 2 практичні поради. По-перше, не зберігайте добавку Протеїн в холодильнику, і по-друге, для дозування протеїнового порошку використовуйте тільки суху мірну ложку.

Джерела

[01]. Т. Лабуза. Кінетика потемніння та втрати якості білка у сироваткових порошках при стаціонарних та нестаціонарних умовах зберігання. 1982.

[02]. Р. Сітхол. Термін придатності (ASLT) сироваткового порошку у відкритих та запечатаних пакетах. Оцінка швидкості погіршення якості 3 комерційних сироваткових порошків за швидкістю їх потемніння під реакцією Майяра. Умови зберігання. 2005.

[03]. The Arena Media. MENS JOURNAL. Дон Джексон Блатнер. Чи може мій протеїновий коктейль зіпсуватись? 2022.