Чорний кохош (клопогін, дібрянка): все, що потрібно знати про її властивості.
Чорний кохош – багаторічна трава з сімейства Жовтецеві, яка до 17 століття зростала лише на атлантичному узбережжі Північної Америки і застосовувалася індіанцями при болючих місячних, складних пологах, як протиотрута при укусах зміями, при ревматичних проблемах із суглобами, малярії, захворюваннях легень. У назві відображається груба і жорстка текстура (кохош, інд. алгонкінський) і майже чорний колір кореневища рослини.
З початку 18 століття чорний кохош культивується як лікарська та садово-декоративна рослина у багатьох країнах Євразії. Латиною трава називається cimicifuga – cimicus (комаха) + fugare (виганяти). Відвар із китицеподібних суцвіть квітів та кореневищ ефективно відганяє комах-паразитів. Тому в нас циміцифугу часто називають клопогон кистевидний смердючий, а в народі — блощва смердюча, дібрянка, срібні свічки.
к содержанию ↑Властивості
Корисні властивості чорного кохошу обумовлені найбагатшим складом речовин та мікроелементів. Усього їх понад 450. Перерахуємо найважливіші з них, а також їх вплив на організм:
- фітоестрогени, аглікони, циміцифугова кислота F, цимирамати B і D – нормалізація балансу жіночих статевих гормонів, за рахунок впливу на гіпоталамо-гіпофізарну систему, та знеболювання шляхом активації опіоїдних рецепторів головного мозку;
- Nw-метилсеротонін – інгібування зворотного захоплення серотоніну забезпечує зниження частоти та інтенсивності припливів, протитривожний, седативний та антидепресантний ефект, поліпшення пам’яті та сну, регуляцію апетиту;
- саліцилова кислота та циміцифугозид – зниження підвищеної температури тіла;
- глікозиди, що підсилюють провідність рецепторів гамма-аміномасляної кислоти (ГАМК) – седативний ефект, швидке засинання, збільшення тривалості сну без пробуджень;
- алкалоїди – розширення просвіту судин, протидія спазм м’язових волокон;
- шенгманол, ацетилшенгманол, фітостерин – зниження артеріального тиску, підвищення скоротливості серцевого м’яза, нормалізація рівня ліпідів;
- β-ситостерол та азотисті речовини – збільшення діурезу, сечогінний ефект, розслаблення гладкої мускулатури сечовивідних шляхів;
- тритерпенові сполуки, фурохромони, дубильні речовини – протизапальні та антибактеріальні дії;
- цимицифугін – посилення секреції бронхів, підшлункової та інших травних залоз;
- сапоніни – нейтралізація деяких органічних отрут і токсинів, протилихоманкова дія.
У кореневищах клопогону також багато кальцію, калію, магнію, заліза, цинку, селену, хрому, тіаміну, танінів, стеринів, каротину, глікозидів, коричної, гесперетинової та ізоферулової кислот, які при тривалому застосуванні посилюють метаболізм і підвищують мінеральну щільність кісток, роботу імунної та серцево-судинної системи, надають потужну загальнозміцнюючу дію.
До речі, екстракт клопогону додають у креми для жирної шкіри та зовнішні лікарські засоби проти вугрової та алергічної висипки, екзем, мікозів, лишаїв, висипки від кору.
Завдяки своїм властивостям чорний кохош, а точніше стандартизований екстракт з кореневища циміцифуги, є основним компонентом фармацевтичних безрецептурних фітопрепаратів, що виробляються німецькою компанією Біонорика, англійською фірмою Макс Целлерг Зонге, українським ПП Доктор Хелсі. Купити добавки із сухим екстрактом дібрянки можна і в магазинах спортивного харчування. Їх виготовляють як відомі світові бренди NOW Foods, HAYA LABS, Puritans Pride, SWANSON, Nature’s Way, так і дрібніші фірми.
к содержанию ↑Показання
Сьогодні лікарі офіційної медицини препарати з циміцифугою призначають жінкам, які мають порушення балансу жіночих статевих гормонів, що призводять до утворення передменструального або клімактеричного синдромів. Чорний кохош також виписують жінкам з мастопатіями, з різними порушеннями менструального циклу, наприклад аменореєю або дисменореєю, для профілактики остеопорозу, а також тих, які перенесли гінекологічну операцію.
Екстракт кореня циміцифуги сьогодні також використовують при наступних станах та захворюваннях, причому як у жінок, так і у чоловіків:
- лихоманка;
- ломота в суглобах та кістках, ревматизм;
- біль у м’язах, м’язова напруга, судоми;
- біль неврологічного походження;
- мігрень;
- гастрит із зниженою кислотністю;
- запори через пригнічення або спастику перистальтики кишечника;
- проблеми з нирками та селезінкою;
- стрибки артеріального тиску, атеросклероз, гіпертензія I ст, вегетосудинна дистонія;
- бронхіальна астма; напади сухого кашлю при бронхопневмонії;
- запалення лімфатичних вузлів;
- сухість піхви, жіноче непліддя, знижене лібідо;
- гонорея, сифіліс;
- неспокійний сон, безсоння;
- нервова напруга, різкі зміни настрою, істерія, апатія, депресія.
Тривалий прийом клопогону покращує стан шкіри, зубів, волосся та нігтів.
к содержанию ↑Протипоказання
Невеликі виробники БАДів, у складі яких є чорний кохош, намагаючись розширити кількість покупців, вказують у списку протипоказань лише індивідуальну непереносимість. Однак, якщо вивчити інструкції фармацевтичних препаратів із циміцифугою, то перелік розширюється до наступних позицій:
- Вагітність.
- Годування грудьми.
- Виразка шлунку.
- Вік до 18 років.
- Прийом деяких гормональних ліків.
- Алергія на аспірин та трави із сімейства Жовтецеві.
- Естрогенозалежні пухлини.
Крім цього, циміцифугу з обережністю призначають при будь-якому типі цукрового діабету, гастриті з підвищеною кислотністю, проблемах печінки, тромбозах, епілепсії, після інсульту або черепно-мозкової травми.
Приймаючи препарати з чорним кохошем слід бути уважним, оскільки вони можуть стати причиною виникнення харчової алергії. Рідко, але можливі побічні ефекти. Це набряки кінцівок та/або обличчя, нудота, дискомфорт у верхній області живота, відрижка, підвищене газоутворення, діарея, жовтяниця, висип.
к содержанию ↑Кохош у спорті
На сьогоднішній день досліджень, які рекомендують застосовувати або доводять, що прийом препаратів із циміцифугою може покращити спортивні результати, немає. Незважаючи на доведеність того, що ферулова кислота з кореня чорного кохошу проявляє виражений антиоксидантний захист компонентів сперми, дані про збільшення вироблення тестостерону – міф. Тому прийом добавок із клопогоном чоловіками-бодібілдерами не допоможе їм ні в прирості м’язової маси, ні у підвищенні потенції.
А ось жінкам, які займаються професійним спортом, бодібілдингом чи фітнесом, чорний кохош напевно допоможе:
- більш ефективно позбавлятися зайвих кілограмів;
- забути, що таке целюліт;
- збільшити кількість тренувальних днів на місяць та підвищити інтенсивність тренувальних навантажень у дні менструації;
- повноцінно тренуватися у всіх періодах клімаксу – пременопаузі, менопаузі, постменопаузі.
У новеньких, які тільки починають займатися в тренажерному залі, прийом цимицифуги знижує силу та тривалість крепатури, а у досвідчених фітнесисток чорний кохош сприяє скороченню періоду та якісному відновленню м’язів після навантажень.
к содержанию ↑Застосування
Ефективність впливу на організм чорного кохошу залежить від конкретного місця зростання та умов вирощування, стандартів виробництва та обладнання, тривалості курсу прийому та щоденного дозування. Наприклад, високі дози не посилюють, а зводять нанівець багато корисних ефектів екстракту циміцифуги, а для прояву деяких впливів потрібно 1-6 місяців прийому. Тому потрібно суворо дотримуватись інформації в інструкції до готового препарату або дотримуватись усіх вказівок фітотерапевта при самостійному виготовленні спиртової настойки або водного відвару.
Увага! При використанні гормональних контрацептивів, для безпечного для здоров’я прийому харчової добавки з чорним кохошем, необхідно отримати схвалення дікуючого гінеколога.
к содержанию ↑Висновок
В інтернет-магазині спортивного харчування BelokUA є харчова добавка з циміцифугою, яка підійде для спортсменок, фітнесисток або ЗОЖниц — NOW FOODS BLACK COHOSH ROOT. Разом з нею спортивні лікарі та дієтологи рекомендують жінкам обов’язково пити добавку з вітаміном D та/або Омега-3.
Джерела
- Чен Сі. Чорний кохош діє як змішаний конкурентний ліганд та частковий агоніст серотонінового рецептора. 2003.
- Лукаш Дж. Чорний кохош має центральну опіоїдну активність у жінок у постменопаузі. 2008.
- Сеїдлова-Вуттке Д. Новини про клопогін. 2012 року.
- Осмерс Р. Ефективність препаратів циміцифуги кистевидної (Cimicifuga Racemosa) для лікування симптомів менопаузи. 2012 року.
- Ніколіч Д. Метаболізм Nw-метилсеротоніну, серотонінергічного компонента клопогону (Cimicifuga Racemosa), мікросомами печінки людини. 2014 року.
- Пауерс К. Сетцер В.М. Молекулярне стикувальне дослідження фітохімічних імітаторів естрогену із харчових рослинних добавок. 2015 року.
- ДіВіторіо Дж. Вплив естрогенів на нервові ланцюги, які контролюють температуру тіла. 2021.
- Бурчаков Д.І. Циміцифуга кистевидна (cimicifuga racemosa): ботаніка, фармакологія та місце у сучасній клінічній практиці. 2022.