Чим небезпечні монодієти для організму
Придумати простішу дієту, ніж моно неможливо. Їж тільки один продукт і худни! Суцільна економія та втрата ваги. Проте лікарі проти. Вони вважають таке харчування нездоровим, його результат — короткостроковим, а тривале дотримання — таким, що згубно впливає на здоров’я. Тож чим небезпечні монодієти для організму?
Що таке монодієти
Все нове – це добре забуте старе. В історії медицини перша монодієта з’явилася наприкінці XVI ст. У книзі «Про схуднення» Луїджі Корнаро розповідає про експериментальне обмеження харчування тільки звареними круто яйцями художником П’єро ді Козімо. Бестселерами стали і книжки, у яких були описані варіанти монодієт, випущені в XVII столітті: «Книга загального місця Lounger», Д.У. Ньюман, 1838, і «Довідник читачів по натяках, посиланнях, сюжетах та оповіданнях», Е.К. Брюер, 1880. То що це за дієти-довгожителі?
Монодієти для схуднення – це системи харчування, що суворо обмежують добовий раціон одним, рідше двома, продуктами. У цьому випадку схуднення відбувається через природну відмову від цукру, солі та жирів. Але якщо при цьому ще й стежити за добовою калорійністю так, щоб споживати менше калорій, ніж спалювати, то втрата маси тіла не тільки гарантована, але і буде швидкою. Тривалість монодієти визначається самостійно. Найчастіше вибирають 1-денний, 2-денний, на тиждень, на 10 днів, на 2 тижні. Монодієти на 1 або 2 дні зазвичай називають розвантажувальними днями.
к содержанию ↑Які є види монодієти
Існують 2 великі групи придуманих систем харчової поведінки – лікувальне харчування та комерційні (модні, химерні, примхи) дієти. Монодієти для швидкого схуднення входять до другої групи, до підгрупи: Дієти, орієнтовані на їжу.
Таблиця: Найефективніші монодієти для схуднення
Монодієти
Види з категорії Monotrophic diet (монотрофная, моно), GEBIAO-MEDICAL.WIKI |
Монодієти
Список, популярных видів в Україні |
капустяна | рисова, гречана, вівсяна |
м’ясна (мясоїдна, хижаків) | сирно-кефірна |
картопляна | бананова, яблучна, грейпфрутова кавунова |
яєчна | білкова (м’ясо, птиця, яйця) |
яєчно-винна | веселка з фруктів та овочів |
молочна | риба та морепродукти |
cookie (протеїнове печиво та батончики) | cookie (протеїнове печиво та батончики) |
ананас і баранина | енергетичні напої |
ранкова бананова | капустяна, огіркова, бурякова |
фрукторіанська | шоколадна |
Сьогодні найкращі монодієти, визнані дієтологами найбільш безпечними для здоров’я — пелюсткові монодієти на тиждень, складені з 7 одноденних монотрофних днів, 5 з яких обов’язково повинні представляти групи продуктів здорового харчування: м’ясо/риба, молочні продукти, злаки, овочі, фрукти. При цьому важливо, щоб у меню монодієти не було обмеження добової норми чистої питної води та була рекомендація на збагачення раціону добавками з вітамінами та мінералами, і лецитином, наприклад, QUAMTRAX MULTI VITAMINERAL – 60 КАПС та NOW FOODS LECITHIN 1200 МГ.
к содержанию ↑Чому монодієти небезпечні
Екстремальні дієтичні системи харчування у 90% завжди небезпечні. Не існує суперпродукту з ідеальним складом білків, жирів та вуглеводів, амінокислот, розчинної та нерозчинної клітковини, вітамінів, мінералів, фітонутрієнтів. Тому, і це стосується будь-якої не пелюсткової монодієти, шкода під час її дотримання понад 2 дні — це:
- зневоднення;
- катаболізм (руйнування) м’язів замість спалювання жирових запасів;
- неприємний запах з рота, метеоризм, розлад стільця (запор, пронос);
- погіршення стану шкіри та волосся, зміна запаху поту;
- швидка стомлюваність;
- головні болі;
- складнощі з концентрацією уваги та короткостроковою пам’яттю;
- проблеми з настроєм та сном.
Не додають здоров’я і «вагові гойдалки» монодієт. Практично у всіх зниклі запаси жиру досить швидко повертаються назад, причому ще й у більшій кількості. Варто згадати, що довго витримати будь-яку монодієту, навіть на улюбленому продукті, дуже складно. Одержимість їжею призводить до зриву, переїдання, пригніченого стану психіки та зниження самооцінки через допущену слабкість, яке потребує заїдання солодким і жирним, тим самим замикаючи порочне коло харчової поведінки.
А ось тривале дотримання химерних монотрофних дієт може негативно вплинути на здоров’я в довгостроковій перспективі. Можливі наслідки монодієти:
- Порушення балансу кишкового мікробіота. Ослаблення імунної системи. Збільшення ризику інфекційних захворювань.
- Гіпер- і гіповітаміноз. Мінеральні інтоксикація та нестача. Анемія. Судоми.
- Зниження об’єму циркулюючої крові, неадекватність діастолічного (нижнього) тиску, падіння серцевого викиду, погіршення кровопостачання внутрішніх органів, ушкодження головного мозку.
- Синдром подразненого кишечника. Жовчнокам’яна хвороба. Проблеми з нирками та печінкою. панкреатит.
- Остеопороз.
- Цукровий діабет.
- Розлад харчової поведінки.
Ефективні монодієти для схуднення небезпечні ще й тим, що в переважній більшості випадків вони обмежують споживання жирів, що доведено, викликає порушення вироблення статевих гормонів. Більше страждає жіноча репродуктивна система, але й у чоловіків подібне харчування здатне змінювати якість сперми за кілька днів.
Небезпека для здоров’я також становить вхід до будь-якої лікувальної або комерційної дієти за допомогою багатоденної монодієти без відповідної продукту мінерально-вітамінної підтримки. У такому випадку велика ймовірність того, що при виникненні нестачі одних і токсичному надлишку інших вітамінів і мінералів, цей патологічний стан може тривати і протягом «основної» дієти, порушуючи обмін речовин і завдаючи істотної шкоди здоров’ю.
к содержанию ↑Чому монодієти гіпнотизують
Монодієти привабливі, але часто звучать надто добре, щоб бути правдою. Але чому люди, у тому числі й досвідчені в дієтології ЗОЖники, так легко потрапляють у пастку тієї чи іншої монотрофної дієти? Адже за проведеними численними опитуваннями більшість знає, що монодієти не завжди спроможні і дають заявлений результат у схудненні, вкрай сумнівні щодо збереження нормального фізичного самопочуття та психоемоційного стану під час їхнього дотримання, і точно не гарантують довгострокового скидання ваги.
Попереджений значить озброєний! Перерахуємо комплекс психологічних факторів, що відкривають гіпнотичну таємницю монодієт:
- Підкуповує простота монодієтичного харчування, що не вимагає зусиль і витрат, і, залежно від віку людини, її новизна.
- Спрацьовує несвідомий страх упущеної можливості швидко схуднути, а також приховане бажання бути серед тих, хто цього досяг.
- Віра в рекламу, потрапляння в рекламні та псевдонаукові інформаційні пастки.
- Підсвідомий вибір інформації, в яку хочеться вірити. Наприклад, оцінюючи найефективніші монодієти, відгуки до прочитання вибиратимуться позитивні, а негативні пропускатимуться.
- Вплив Закону великих чисел і те, що позитивних відгуків про дієті багато, а негативних — одиниці. Останній факт легко пояснюэться тим, що ніхто не хоче ділитися своїм фіаско, і попереджати незнайомих людей про небезпеку.
- Спрацювання ефекту Плацебо. Як і належить, у 30 % випадків маса тіла під час монодієти трохи знижуватиметься, навіть якщо вона не передбачає обмеження добової калорійності.
До речі, багато хто не проводить кореляції причинно-наслідкового зв’язку втрати ваги під час дотримання монодієти. Іноді причиною схуднення може бути інший фактор або збіг, наприклад, поставлена напередодні велика очисна клізма, одночасна різка зміна способу життя з щоденними тренуваннями високої інтенсивності, недотримання питного режиму, зневоднення в сауні, сильний психологічний стрес, дебют системного внутрішнього захворювання.
к содержанию ↑Як правильно робити монодієту
Все ще нестримно хочеться швидко позбутися зайвої ваги за допомогою нової для себе багатоденної монодієти? Тоді дотримуйтесь наступних правил, які допоможуть зменшити шкоду монотрофного меню:
- заздалегідь складіть плани 3-5 денного входження в дієту і мінімум 2-х тижневого виходу з неї – плавне зменшення/збільшення калорійності + виключення/включення звичних страв та напоїв + включення/виключення монодієтичного продукту;
- розрахуйте кількість чистої питної води, необхідної для дотримання норми питного балансу для днів із тренуваннями та без них;
- слідкуйте, щоб у дні, коли немає тренувань або великих фізичних навантажень, калорійність не була нижчою за 800 ккал;
- дізнайтесь повну харчову характеристику монодієтичного продукту – з’ясуйте, чи не виникне токсичного надлишку вітамінів або мінералів (у такому разі не роздумуючи відмовтеся від дієти), і підберіть необхідні харчові добавки, які заповнять нестачу макро- і мікроелементів.
При погіршенні самопочуття дотримуйтесь витримки і виходьте з дієти поступово.
Різке повернення до звичного режиму і складу харчування лише посилить нездужання, що виникли, і може додати нові.
к содержанию ↑Висновки
Підведемо підсумки:
- Використовуйте ефективні монодієти як один або два розвантажувальні дні. Навіть у такому разі не вибирайте програму на неулюбленому продукті.
- Не входьте до комерційної чи лікувальної дієти за допомогою багатоденної одно- або двокомпонентної монотрофної дієти.
- Дотримуйтесь норм денного питного режиму. Відразу відмовляйтеся від багатоденних, у тому числі і пелюсткових монодієт, де забороняється пити достатньо чистої питної води та/або рідини. Наприклад, сирно-кефірна дієта: 1 кг сиру + 1 л кефіру, без чаю, кави, соків, води.
- Не попадайтеся на новомодні дієтичні тренди. Довіряйте лише тим дієтам, у тому числі монотрофним, безпека яких підтверджена повноцінними дослідженнями, опублікованими на авторитетних медичних сайтах або інтернет-ресурсах.
- Якщо дуже хочеться спробувати чергову «нову» монотрофну дієту, то входьте і виходьте з неї за правилами, описаними вище, і обов’язково включіть в раціон адекватний монодієтичному продукту мультивітамінний комплекс і напій, що відповідає тренувальним навантаженням. Допомогти схуднути допоможуть жироспалювачі, лецитин, карнітин, нерозчинна клітковина, а також нормалізація сну за допомогою мелатоніну або триптофану.
І все-таки, щоб не втратити здоров’я, не варто вірити в чудо! Краще змінюйте свою харчову поведінку за допомогою моноваріанту superfood-swap дієти, поступово та по черзі виключаючи з раціону один нездоровий продукт/напій/страву/соус. Наприклад, спочатку замініть чіпси морквою, потім майонез – йогуртом, потім відмовтеся від солодких газованих напоїв і пакетованих соків. Їжте, пийте і худніть!
Джерела
Теренс МакКлафін. Якщо вам це подобається, не їжте: дієтичні чудасії та фантазії. 1979.
Роджер Коллієр. Ця картопля для вас: двомісячна дієта, що складається тільки з бульб. 2010 року.
Режин Дюрбек. Оздоровчі дієти на кожний сезон. 2008.
Гудзуне К.А. Ефективність комерційних програм зниження ваги. 2015 року.
Сьюзан Рінкунас. Є лише один продукт, щоб схуднути – жахлива ідея. 2016.
Андреас Павловський. Пенн Джиллетт почав худнути з монодієти: чому вам не слід це робити. 2016.
Трейсі Манн. Секрети лабораторії харчування: монодієти ефективні чи ні? 2017.
Еббі Хаглаге. Чому дієта «30 бананів на день» – це мавп’ячий бізнес. 2017.
Вакіл Р.М. Онлайн-затвердження комерційних програм про втрату ваги порівняно з результатами рандомізованих контрольованих випробувань. Ожиріння. 2017.
Джордано Лопес-Морено. Кількість та якість харчових жирів змінює метаболізм кінцевих продуктів глікування у людей із метаболічним синдромом. 2017.
Рейчел Хозі. Дієта м’ясоїдних тварин: нова тенденція в соціальних мережах, яку дієтологи критикують як дуже руйнівну. 2018 року.
Едрієнн Роуз Бітар. Дієта та хвороба цивілізації. 2018 року.
Американська асоціація кардіологічна. Будьте науковими та розсудливими, щоб не впасти в тенденції до здоров’я на модні дієти. 2018 року.
Джен Роуз Сміт. Монодієти: найефективніші та найдивніші історичні химерні дієти Америки. 2019.
Керрі Деннет. Найпопулярніші дієтичні тенденції: модні дієти сьогодні. 2020.
Аннемарі Еберроу. Чи варто їсти веселку фруктів та овочів? 2021.
Британський фонд серця. 5 найекстремальніших різновидів дієт і що вони можуть зробити з вашим тілом. 2022.
GEBIAO-MEDICAL.WIKI. Список дієт. Химерні дієти. Дієти, орієнтовані на певні продукти. 2022.