Як покращити зір. Поради та рекомендації
Очі – найважливіша частина людського організму. Будучи одним з п’яти основних органів почуттів, зір допомагає нам дізнаватися про світ більше, ніж інші чотири. Понад 70% інформації, що надходить ми отримуємо завдяки своїм очам.
Зараз від офтальмологічних патологій страждає величезний відсоток населення: щороку проблеми із зором діагностуються у десятків мільйонів людей. Глобальна комп’ютеризація і стрімко «молодіючі» очні хвороби викликають закономірне питання: чи можна поліпшити гостроту зору та підтримати здоров’я очей в домашніх умовах?
к содержанию ↑Часті причини поганого зору
Першою і головною причиною слабкого зору є хвороби очей (катаракта, глаукома, короткозорість, далекозорість, астигматизм, дегенерація сітківки та інші). Якщо дані хвороби не виявлено, але зір продовжує падати, можна запідозрити одну з цих причин:
- Відсутність роботи м’язів. За зображення предметів, крім сітківки, відповідає особливий м’яз – кришталик, який в залежності від відстані до предмета стає то плоским, то опуклим. Очна мускулатура точно також потребує постійного тренування, без неї м’язи слабшають і втрачають тонус.
- Погіршення кровообігу. Сітківка ока – дуже вразливий орган, що вимагає делікатного ставлення. На ній позначаються найменші порушення кровообігу. Вони можуть викликати збої в роботі очних нервів і знизити якість видимої картинки.
- Травми та патології хребта. Будь-яке пошкодження хребта і спинного мозку потенційно пов’язане з погіршенням зору, так як порушує сигнал передачі між мозком і зоровою системою.
- Деякі хвороби. Нерідко причиною погіршення зору служать аутоімунні або інфекційні захворювання (цукровий діабет, грип).
Фактори, що впливають на зниження зору
З більшістю факторів, що негативно впливають на очі, ми часто стикаємося в повсякденному житті.
До їх переліку відносяться:
- Комп’ютери та гаджети. Пристрої, без яких ми не можемо уявити сучасне життя, є джерелами електромагнітного випромінювання. Часте і тривале «зависання» в інтернеті тягне комп’ютерний зоровий синдром – сухість слизової і печіння, а згодом – застій обмінних процесів в очах.
- Неякісне освітлення робочого місця. Нерівномірне світло провокує постійне напруження м’язів, що має згубні наслідки для зору.
- Куріння і алкоголь. Нікотин і ціаніди, що входять до складу тютюнових виробів, порушують кровопостачання очей, з часом призводячи до закупорки судин і катаракти. Спиртні напої вкрай згубно впливають на діяльність мозку, вражаючи ділянки, що відповідають за зір, і приводячи до алкогольної інтоксикації зорового нерва.
- Спадковість. Генетична схильність існує до таких хвороб, як короткозорість, далекозорість, астигматизм, катаракта, глаукома. З великою ймовірністю батьки передадуть ці хвороби своїм дітям.
- Вік. З роками відбуваються вікові зміни в акомодаційній системі очей, руйнується зоровий пігмент. Багато людей старше 40 років зазнають труднощів при читанні та розгляданні близько розташованих предметів.
Як поліпшити зір в домашніх умовах
Народні методи поліпшення зору допоможуть на початковій стадії, коли хвороба добре піддається лікуванню. Вони збережуть здоров’я очей і гарантують гострий зір навіть в зрілому віці.
- Гімнастика для очей. Найпоширенішими є моргання і відволікання з одного предмета на інший – наприклад, з ближнього на дальній. Вправи усунуть головний біль і напругу м’язів, сповільнять темпи зниження зору. Протипоказанням до виконання є запальні хвороби очей – кон’юнктивіти, кератити і блефарити. Завдяки інтенсивним рухам м’язів інфекція швидко пошириться на навколишні тканини.
- Масаж. Правильна техніка виконання позбавляє від сильного напруження і стимулює кровообіг. Для виконання маніпуляцій досить 1 хвилини. У положенні сидячи максимально розслабити м’язи, закрити очі та легенько масажувати повіки за годинниковою стрілкою круговими рухами пальців. Після масажу 2 хвилини спокійно посидіти із заплющеними очима.
- Дієта. Найбільш корисною для очей визнана чорниця. Її хімічний склад включає в себе мікроелементи, що живлять сітківку, і велика кількість вітаміну С. Лікарі рекомендують з’їдати не менше 1 столової ложки свіжих або заморожених ягід. Свою ефективність довела і суміш моркви з медом (стакан соку і чайна ложка меду). Морква – рекордсменка за змістом каротину – провітаміну А, що запобігає утворенню катаракти і регулює сутінковий зір.
- Сонячні промені. Природне денне світло необхідне для правильної роботи сітківки. Позбавлені сонця, очі набувають хворобливої чутливості та перестають нормально функціонувати. Офтальмологи рекомендують приймати сонячні ванни, адже в невеликих кількостях кількості ультрафіолет допомагає зміцнювати очі. При цьому важливо пам’ятати, що надмірно яскраве світло здатне здійснити опік сітківки.
Альтернативні методики дають вичерпну відповідь на питання, як поліпшити зір вдома. Вони зміцнять очні м’язи, посилять кровопостачання і послужать ідеальною профілактикою хвороб очей.
к содержанию ↑Поліпшення зору за допомогою вітамінів і добавок
Вітамінні та мінеральні комплекси дуже важливі для очного здоров’я. Більшість необхідних для зору компонентів не виробляються людським організмом, тому повинні надходити з їжею.
Головними помічниками очей є:
- Лютеїн
Невід’ємний компонент всіх вітамінних комплексів, що призначаються офтальмологами. Відповідає за здоров’я сітківки, живлячи та захищаючи її. Підвищує гостроту зору, знижує інтенсивність синьо-фіолетового спектру – найбільш агресивного сегмента видимого спектру. Посилює захист від вільних радикалів, що утворюються на світлі.
Необхідний:
- дітям;
- людям після 40 років;
- тим хто страждає зниженим нічним зором;
- власникам світлої райдужки;
- фахівцям, що працюють з яскравим світлом, і тим, хто багато часу проводить на засніжених або водних просторах (альпіністи, серфери).
- Піколінат цинку
Цинк – важливий компонент для підтримки гостроти зору, так як цей мінерал переважає в структурі ока. У формі піколінату він легко та швидко засвоюється організмом.
Корисні властивості:
- робить зір гострішим;
- покращує сприйняття колірного спектра;
- знижує ефект спалаху, допомагаючи очам адаптуватися при яскравому світлі;
- допомагає засвоєнню вітаміну А, також необхідного очам.
- Інозітол
Інозітолом називають вітамін В8. Речовина присутня в очних тканинах (особливо багато міститься в кришталику і задній стінці очного яблука). Дефіцит інозітолу може призвести до порушення зорової функції, різкого ослаблення зору і очних хвороб.
Елемент добре засвоюється, забезпечує живлення сітківки, зміцнює судини та швидко знімає втому.
- Омега 3
Підвищуючи роботу слізних залоз, служить хорошою профілактикою синдрому «сухого ока».
Інші функції:
- входить до складу терапії при корекції порушень зору;
- забезпечує стабільну роботу зорового аналізатора;
- не допускає розвитку запальних процесів;
- покращує мікроциркуляцію сітківки;
- сприяє зміцненню очних м’язів;
- захищає клітини від руйнування.
- Вітамін С
Вітамін С – сильний антиоксидант, що допомагає сітківці підтримувати потрібну проникність капілярів. Доведено, що аскорбінова кислота може уповільнити ріст катаракти і дегенерації жовтої плями – небезпечної хвороби, яка призводить до повної сліпоти.
к содержанию ↑ТОП-10 рекомендацій для підтримки зору
Щоб поліпшити зір в домашніх умовах, слід дотримуватися цих нескладних рекомендацій:
- Зменшення навантаження на очі. Очним м’язам, як і будь-яким іншим, шкодить надмірне напруження. Щоб уникнути втоми і больових відчуттів необхідно робити перерву під час роботи з комп’ютером кожні півгодини.
- Правильна організація робочого місця. Робоче місце має освітлюватися рівномірно, світло не повинно бути занадто різким і заподіювати дискомфорт. Хороший варіант – поєднання загального освітлення і локального (настільна лампа). Це допоможе уникнути зайвих зорових навантажень. Пам’ятайте, що освітлення повинно не тільки відповідати санітарним нормам, а й бути суб’єктивно комфортним.
- Захист. Не нехтуйте якісними сонцезахисними окулярами. Це допоможе уникнути опіків сітківки, викликати які здатне тривале перебування під палючими УФ-променями без належного захисту.
- Гімнастика для очей. Існує багато ефективних вправ для очей – зняття напруги, стимуляції кровопостачання. Процес відновлення зору за допомогою гімнастики досить тривалий і вимагає завзятості, але результат вартий зусиль. Таким чином можна не тільки зупинити деградацію зору, але й обійтися без операції.
- Масаж. Регулярні сеанси масажу поліпшують циркуляцію крові, позбавляють від надмірного напруження, вирішують проблему з відтоком рідини.
- Фізична активність. При втомі очей і перших ознаках порушення зору фахівці рекомендують більше рухатися і бувати під відкритим небом. Прогулянки і рухова активність вирішать проблему з циркуляцією крові та збільшать рівень кисню в кровоносних судинах.
- Часте моргання. Якщо людина забуває моргати (наприклад, захопившись переглядом програми по телевізору або читаючи щось на моніторі комп’ютера), слизова очей починає пересихати. Це загрожує розвитком синдрому «сухого ока».
- Відмова від шкідливих звичок. Куріння та алкогольні напої шкодять здоров’ю очей і призводять до зниження зору навіть у молодих людей.
- Здоровий сон. Нічний сон повинен тривати не менше 8 годин поспіль. За цей час очі відпочивають, а організм запускає відновлювальні процеси. Лікарі-офтальмологи рекомендують лягати спати не пізніше 23.00.
- Правильне харчування. Здорова їжа відіграє велику роль для підтримки зорової функції. Багато з мікроелементів, життєво важливих для здоров’я очей, не синтезуються організмом (цинк, лютеїн), тому повинні надходити з їжею. У раціоні має бути чорниця, яловича печінка, морква, свіжа зелень, сир, морська риба, яєчні жовтки.
Важливо пам’ятати, що екран смартфона повинен знаходитися на відстані не менше 30 см від очей, а комп’ютера – не менше 50 см. При тривалій роботі за монітором щогодини необхідно відволікатися і давати очам відпочинок мінімум на 5 хвилин.
Щоб уникнути сухості слизової оболонки офтальмологи рекомендують трохи поплакати або використовувати краплі, склад яких схожий з природними сльозами.
к содержанию ↑Висновок
Профілактиці хвороб зору необхідно приділяти увагу в будь-якому віці. Особливо це стосується людей зрілого віку і тих, хто не уявляє життя без комп’ютерів, смартфонів і планшетів. Щоденний раціон кожного, хто дорожить здоров’ям очей, повинен бути насичений мінералами, вітамінами, жирними омега-3 кислотами. У продуктах вміст цих речовин мінімальний, тому черпати їх краще з якісних добавок.
Необхідно правильно організувати робоче місце, а поліпшити кровообіг і зробити зір гострішим допоможуть спеціальні гімнастичні вправи. При серйозних проблемах з очима не варто займатися самостійною діагностикою та лікуванням. Не гаючи часу, слід звернутися до офтальмолога та виконувати його рекомендації.