Чи можна пити прострочене спортивне харчування?
Спортивне харчування, як і будь-який інший продукт, має певний термін придатності. Однак, нерідкі випадки, коли спортхарч просто немає часу випити, а викидати дорогий продукт зовсім не хочеться. Саме тому все частіше спортсмени задаються питанням про те, чи можна пити прострочене спортивне харчування та до чого це може привести?
Термін придатності спортхарчу: що потрібно знати?
Всі продукти спортивного харчування можна умовно розділити на три групи в залежності від терміну придатності:
- До першої варто віднести швидкопсувні продукти, зокрема, всі рідкі суміші, які вже готові до вживання. Випивати їх необхідно відразу ж, протягом того терміну, що зазначений на упаковці. Тривалому зберіганню вони не підлягають.
- Друга група – це рідкі, таблетовані, порошкові та капсульовані продукти. Головною умовою їх правильного зберігання є сухе та темне місце, з температурою від +5 до + 23⁰С. У деяких випадках, наприклад, якщо це риб’ячий жир, поліненасичені кислоти в капсулах, рекомендовано зберігання в холодильнику.
- Третя група – вітаміни та різноманітні мінеральні комплекси. Зберігати їх потрібно з дотриманням тих же умов, що і для попередніх груп, проте вони мають більш тривалий період зберігання.
Варто розуміти, що всі виробники гарантують високу ефективність товарів (зокрема, порошкових протеїнових коктейлів, гейнерів, БЦАА та ін.) до останнього дня терміну придатності. Через кілька днів або навіть тижнів продукт не зіпсується, і вже точно не принесе шкоди організму. Згідно з деякими дослідженнями, продукти зберігають свою ефективність протягом 2 років після закінчення терміну придатності. Даний показник залежить від класу, якості обробки. Більш детальні дані в залежності від групи спортивного харчування представлені нижче.
к содержанию ↑Прострочений протеїн: як з ним бути?
Протеїн є одним з найпоширеніших продуктів спортивного харчування. Його приймають для різних цілей: під час сушки для запобігання процесів катаболізму, для схуднення, для приросту м’язової маси.
Протеїнові коктейлі в сухому вигляді будуть не тільки в порядку, але і ефективні навіть по закінченню 12 місяців після закінчення дати, зазначеної на упаковці. Більш того, щоб додати гарантій, їх рекомендується зберігати в щільно закритій упаковці і в сухому, прохолодному місці.
к содержанию ↑Амінокислоти, а також вітаміни та мінерали з простроченням
Амінокислоти, так само як і мінерали, вітаміни у вигляді капсул і таблеток після того, як настав кінцевий термін використання, вказаний на упаковці, мають максимальний ефект протягом близько 2 років. Даний факт стосується тих товарів, які випускаються в таблетованому та капсульованому вигляді. Порошок амінокислот можна, як і протеїни, зберігати до року після прострочення.
Якщо ж мова йде про поліненасичені кислоти, риб’ячий жир, які випускаються в рідкому вигляді в капсулах, вони відрізняються меншою стабільністю. Зберігати їх рекомендується в холодильнику. Після останнього дня придатності їх рекомендується приймати не більше 6 місяців.
к содержанию ↑Прострочені l-карнітин, гейнери та жироспалювачі
Карнітин та інші жироспалювачі будуть ефективними до 2 років після прострочення. Це ж стосується і гейнерів (при правильному зберіганні в сухому місці всі порошки залишаться ефективними навіть після закінчення терміну придатності як мінімум 1-1,5 року).
Підводячи підсумки про прострочення спортхарчу
Прострочене спортивне харчування зовсім не обов’язково відразу ж викидати. Більшість продуктів при дотриманні умов зберігання мають ту ж ефективність. Саме тому стають все більш актуальними категорії уцінених товарів, в яких представлені товари з доходячим до кінця або вже вичерпаним терміном придатності.